Âşıklık geleneği Sarayköy’de yaşatıldı

Âşıklık geleneği Sarayköy’de yaşatıldı

Sarayköy Belediyesi tarafından düzenlenen Âşıklar Bayramı'nda halk ozanları söyledikleri türküler, güzellemeler ve atışmalarla gönülleri fethetti.

Sarayköy Belediyesi, Anadolu kültürünün binlerce yıllık geçmişine dayanan âşıklık geleneğini yaşatmaya, gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor. Belediye tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Âşıklar Bayramı, Sarayköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Programa; Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Mestan Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan ve vatandaşlar katıldı. Sarayköylülerin yoğun ilgi gösterdiği Âşıklar Bayramı’nda Gümüşhane, Adana, Kars, Konya, Denizli ve Karaman’dan gelen 6 ozan söyledikleri türkülerle gönülleri mest etti. Ozanların koçaklamaları, güzellemeleri ve atışmaları da büyük beğeniyle izlendi.

Lebdeğmez şaşırttı

İki ozan; v,b,m,p ve f harflerini kullanmamak için dudaklarının arasına kürdan bıraktı. Gelenekle kafiyeyi ve mana derinliğini bozmayacak şekilde cümleler kurmaya çalışan ozanların zorlu atışmalarını vatandaşlar dikkatle izledi. Program sonunda ayakta alkışlanan halk ozanlarına Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş çiçek takdim etti. Âşıklık geleneğinin kültürümüzün önemli yapı taşlarından olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Özbaş, “Gelenek, göreneklerimizi, tarihimizi, kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak öncelikli vazifelerimizden birisidir. Aşıklık geleneği de unutmamamız gereken kültürümüzdür. Bugün burada kulaklarımızı mest, gönüllerimiz fetheden halk ozanlarımıza teşekkür ediyorum. Kültürlerimizi yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir