Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak?

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı asgari ücret pazarlığına çevrilmiş durumda. Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan asgari ücret tespit komisyonu belirliyor. İşveren tarafını TİSK, işçi tarafını TÜRK-İŞ temsil ediyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

İşçi, işveren ve hükumet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere görüşmelere başladı. Türkiye’nin gözü-kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan gelecek son dakika asgari ücret zammı haberinde. 7 milyonu aşkın vatandaşı direkt olarak etkileyecek ve tüm maaş kalemlerinde görülebilecek 2020 asgari ücret zammı için komisyon toplantıları gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Asgari ücret kişinin günlük temel ihtiyaçlarına göre komisyon tarafından yer yıl enflasyon oranı gibi belirli bazı rakamlara göre belirlenmektedir. Çalışanlara verilebilecek en düşük ücret olarak tanımlanan bu tutarın amacı bireyin hayati ihtiyaçlarını rahat şekilde karşılaması baz alınarak karar verilir. Her yıl belli kriterlere göre belirlenen bu tutar 2020 yılına günler kala özellikle çalışan vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir