Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak?

Tüm ülke asgari ücrete yapılacak zam oranına kilitlenmiş durumda. Temmuz ayında uygulanan yüzde 30 oranındaki zammın ardından 5 bin 500 TL'ye yükselen asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Yeni asgari ücret zammı Ocak ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli, memur ve asgari ücrette refah seviyesini yükseltecek ciddi bir yükseliş yapılacağını duyurmuştu. Ankara kulislerinde ve ülkenin dört bir yanında zam oranıyla ilgili tahminler yapılırken asgari ücretle ilgili son durumu DRT Ankara Temsilcisi Emin Varol anlattı.

Asgari ücretle ilgili son gelişmeleri değerlendiren DRT Ankara Temsilcisi Emin Varol, seçim önü AK Parti’nin asgari ücret konusunda bonkör davranacağının ön görüldüğünü belirterek; “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimlerinden önce son asgari ücret artışı Aralık ayında yapılacak, bu nedenle de AK Parti’nin oy kaygısı nedeniyle bonkör davranması bekleniyor. Bu konu hafta başında yapılan bakanlar kurulu toplantısında bir kez daha masaya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlık var dedi asgari ücret konusunda ancak farklılıklar konusunda bir detay vermedi. Öte yandan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’de asgari ücret bekleyenler memnun olacak şeklinde, bir takım moral depolayacak açıklamalar yapıyor. Asgari ücrete aralık ayında yapılacak olan zammın enflasyonun yarattığı tahribatı bitireceğini iddia etti Bakan Bilgin. Bu açıklamalar asgari ücretle yaşayan 24 milyon kişide beklentiyi de yükseltiyor. Hükümet artan faaliyetler nedeniyle muhalefetin ve kamuoyunun baskısına uğramış ve ilk defa temmuz ayında asgari ücrete ek bir zam yapmak zorunda kalmıştı.

Temmuz ayında yapılan zamla asgari ücret brüt 6200, net 5500 liraya yükseltilmişti. Yüzde 30 oranında yapılan zamla asgari ücretin net 5500 Türk Lirasına yükseltildiği defalarca bakanlar kurulu yetkilileri tarafından söylenmiş ve gerçekleştirilmişti. Şimdi gözler bir kez daha aralık ayına çevrildi yeni asgari ücret rakamı enflasyon oranına göre belirlenecek. Üzerinde Cumhurbaşkanı’nın bir seçim zammı yapması da bekleniyor, yani normal asgari ücret zammının üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir de seçim zammı yapması bekleniyor. Enflasyonun yüzde 75 gelmesi halinde asgari ücretin 7500 lira olması bekleniyor, Erdoğan’ın seçim zammıyla birlikte 8-10bin lira arasında bir rakama asgari ücretin ulaşması bekleniyor, burada asgari ücret alanların hayat pahalılığı nedeniyle kaybettikleri enflasyon zammını geri vermeyi hedefliyor hükümet” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir