‘ALTIN DEDE’ KAMEROĞLU HAYATINI KAYBETTİ

‘ALTIN DEDE’ KAMEROĞLU HAYATINI KAYBETTİ

“Çivrillilerin Altın Dedesi” olarak anıldığı, Kameroğlu ve Ekol Kuyumculuğun Kurucusu ve 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' sahibi iş adamı Kadir Kameroğlu, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Kuyumculuk sektörünün önde gelen isimlerinden Kameroğlu ve Ekol Kuyumculuğun Kurucusu işadamı Kadir Kameroğlu, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Akciğerinde ortaya çıkan problem nedeniyle bir süre önce hastaneye kaldırılan Kameroğlu, özel bir hastanede tedavi görerek, makineye bağlı tutuluyordu.

‘DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI’ SAHİBİYDİ

Çivril İlçesi’ne  ana okul, lise, huzurevi, camii ve sağlık ocağı gibi birçok kurumun yapımında sağladığı destekten dolayı Kameroğlu’na “Çivrillilerin Altın Dedesi” olarak anıldığı belirtildi. Doğup büyüdüğü Çivril İlçesi’ne yaptığı katkılarla anılan Kameroğlu’na ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verilmişti. Duayen işadamı Kadir Kameroğlu yaşam hikayesini  “Dostlar Meclisi” isimli kitapta yazmıştı. Hayırsever Kameroğlu 02 Aralık 2016 Cuma günü öğle namazına müteakip Çivril İlçesi’de son yolculuğuna uğurlanacak.

HAYIRSEVERLİĞİ İLE ANILIYORDU

İşadamı Kadir Kameroğlu bugüne kadar yaptırmış olduğu okullar ve kamu binalarının yapımında yaptığı katkılarla da anılıyordu. Vergiden düşmeden yaptırmış olduğu okul ve kamu binaları şunlar:Kadir Kameroğlu İlkokulu, Kadir Kameroğlu Kız Meslek Lisesi, ­Nevişet Kameroğlu İlköğretim Okulu, ­Nevişet Kameroğlu Aile Sağlığı Merkezi, ­RasimeKameroroğlu İlkokulu, ­RasimeKameroroğlu Merkez Anaokulu, ­Ali Kameroğlu Camii,­Ali Kameroğlu Merkez Anaokulu, ­Kameroğlu Kardeşler Cumhuriyet İlköğretim Okulu,Rasime Ana Kameroğlu Camii ve Külliyesi,­Çivril Huzur Evi Rehabilitasyon Merkezi,Kadir&NevişetKemaeoğlu İlkokulu ve Kadir Kameroğlu Ortaokulu.

HAYIR İŞLERİNDE ÖNCÜLÜK EDEN İSİM OLDU

Yapımını bizzat kendisinin üstlendiği ve vergiden düşmeden hayata geçirdiği kamu kurum binaları ve okulların yanında birçok hayır işlerine öncülük etmişti. Hayırsever işadamı Kameroğlu’nun öncülük ettiği eserler de şunlar: Çivril Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi, Çivril Huzurevi, Çivril Devlet Hastanesi Ek Binası ve Diyaliz Üniteleri ve Çivril Irgıllı İlkokulu ve Ortaokulu.  Ayrıca kurucusu olduğu Çivrilliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından yılda birçok öğrenciye burs verilmekteydi.

KAMEROĞLU KİMDİR?

1935 Yılında Çivril’in Çatlar Mahallesi’nde doğan Kadir Kameroğlu, maddi imkânsızlıklar nedeni ile küçük yaşta hayat mücadelesine başlamıştır. Şapka dikim ve satımından perakende kuyumculuk ve toptan kuyumculuk işine kadar çeşitli işlerde çalışmıştır.  Hayat mücadelesine küçük yaşta başlayan Kadir Kameroğlu, okuyamamanın ezikliğini tüm hayatı boyunca yaşamış ve içinde bir uhde olarak kalmıştır. Doğduğu topraklarda yaşayan öğrencilerin okuması için 4 adet İlköğretim Okulu yaptırarak bugünün gençlerinin aynı sıkıntıları yaşamamaları için mücadele vermekte ve her fırsatta da Çivril’e ihtiyaç duyulması durumunda Okul yapabileceğini her fırsatta dile getirmektedir. Kadir Kameroğlu Nevişet Kameroğlu ile evli olup Hüsamettin, Alaattin, Aliye ve Adem adlarında 4 çocukları vardır. Okul, Sağlık Ocağı, Yüksek Okul, Cami yaptırmış ve Çivril Endüstri Meslek Lisesi, Huzurevi gibi birçok kurumun yapımına önderlik yaparak diğer hayırseverlerin Çivril’e hizmet yapmaları için yönlendirmiş ve Çivril Devlet Hastanesinin çağa uygun hale gelmesi için maddi ve manevi önderlik yapmıştır. Ülkesine yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Devlet Üstün Hizmet madalyasına layık görülmüştür. Kadir Kameroğlu, bu hayırsever çabalarının neticesi olarak Denizli Tarihinde ilk kez, Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından 15 Ekim 2002 tarihinde Devlet Üstün Hizmet Madalyası İle ödüllendirilmiştir.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir