Almanya’dan, Denizli’ye uzanan Kilo Verme Öyküsü

Almanya’dan, Denizli’ye uzanan Kilo Verme Öyküsü

Almanya’da yaşayan 18 yaşındaki Açelya Melike Köysüren, aşırı kilolarından kurtulmak için Denizli'ye gelerek Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde mide küçültme ameliyatı oldu. Bir haftada 8 kilo vermeyi başaran Köysüren, 102 kilogramdan 94 kiloya düşmeyi başardı.

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Açelya Melike Köysüren (18), aşırı kiloları ve bu kilolardan oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek amacıyla Denizli’ye geldi. Kentte Özel Denizli Tekden Hastanesi’ne başvuran Köysüren ve ailesi, burada cerrahlar tarafından muayene edildi. Muayene sonucu Köysüren’e, mide küçültme ameliyatı yapıldı. Op. Dr. Mehmet Tekin ve Op. Dr. Aydın Keskin tarafından midesi küçültülen Köysüren, ameliyatın ardından 1 hafta içerisinde 8 kilo verdi. Köysüren, 102 kilo geldiği hastaneden bir haftada 94 kiloya düştü.

“VÜCUT KİTLE ENDEKSİ ÇOK ÖNEMLİ”

Ameliyatı gerçekleştiren cerrahlardan Op. Dr. Mehmet Tekin, bu tür ameliyatlardan vücut kitle endeksinin önemli olduğunu ve hastanın ameliyattan önce kitle endeksinin normalin üzerinde olduğunu belirterek, “Hastamız Almanya’dan geliyor. Bu tür durumlarda vücut kitle endeksi bizim için önemli. Hastamızın vücut kitle endeksi yüzde 42’nin üzerindeydi. Bizim burada yaptığımız ameliyatları daha önceki hastalardan öğrenip bizimle irtibata geçerek gelmişler. Burada genel cerrahi ekibi olarak ameliyatı gerçekleştirdik. Şu an hastamız gayet sağlıklı. Bir hafta içinde 8 kilo verdi. Artık yemeye, içmeye başladı. Şimdi sağ salim, Almanya’ya yaşadığı memlekete geri gönderiyoruz” dedi.

“AMELİYATLA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KİLO VERİYOR”

Hastanın baybit obez (üst seviye şişmanlık) hastası olduğunu ifade eden Op. Dr. Aydın Keskin, “Köysüren’de hastalık boyutunda kilo artışı vardı ve sağlık problemleri başlamıştı. Bu tür hastaları ‘laparoskopik’ dediğimiz kapalı yöntemle yani dört tane küçük delikten girip, sleeve gastroktami, halk arasında ‘tüp mide’ olarak bilinen ameliyatı yapıyoruz. Bu ameliyatta midenin yüzde 85’ini alıyoruz. Mide küçüldüğü için hasta küçük porsiyonlarla erken doymaya başlıyor ve iştahı büyük oranda azalıyor. Yıllarca biriken veremediği kiloları, iştahı azalarak ve küçük porsiyonlar ile daha az yemesini sağlayıp daha sağlıklı beslenerek vermesini sağlıyoruz. Hastamız ameliyatla sağlıklı bir şekilde kilo veriyor” diye konuştu.

“40 KİLO VERMEK İSTİYORUM”

Aşırı kilolarından kurtulup yaklaşık 40 kilo vermek istediğini dile getiren Köyüsüren, şunları aktardı: “Türkiye’ye arkadaşlarım buraya geldiği için geldim. İyi kilo verdiler ondan biz de buraya geldik. Memnun kaldılar. Bende memnun kaldığım için buradayız. Çok ağrılarım olmadı. İkinci günden sonra su bile içebildim. Sonra meyve sularına geçtik, çorbalara geçtik. Bir hafta da 8 kilo verdim. 40 kilo vermek istiyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir