AFRİKA’YA REFAHI BİZ GÖTÜRECEĞİZ

AFRİKA’YA REFAHI BİZ GÖTÜRECEĞİZ

AK Parti Denizli Milletvekili, Türkiye-Senegal Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şahin Tin,  İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Afrika İş forumunu değerlendirdi. Şahin Tin; “Batı’nın vahşi emperyalizminin yüzyıllarca sömürdüğü Afrika, artık Türkiye’nin ticari ortağıdır. Bu kıtanın mazlum halkı, hak ettiği refahı bu işbirliği sayesinde bulacaktır” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili, Türkiye Senegal Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şahin Tin, Türkiye Afrika İş Forumu’na katıldı. Türkiye Afrika İş Forumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK Başkanı Ömer Cihat Vardan ve Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno, Afrika Ticaret Odaları Başkanı, Afrika Birliği komisyon ve dönem başkanları ile Afrika da faaliyet gösteren özel sektör temsilcilerinin yanı sıra Afrika’dan üst düzey yetkililerin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye Senegal Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak toplantıya katılan Denizli Milletvekili Şahin Tin, forumun Türkiye açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Milletvekili Şahin Tin; “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve Denizli’mizin gurur kaynağı olan Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin organize ettiği bu toplantıya Türkiye Senegal Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak bende katıldım. Türkiye olarak Afrika kıtasındaki ülkeler arasında ticari bağları güçlendirmek ve daha da sağlamlaştırmak adına son derece önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktayız. Türkiye, Afrika ülkeleriyle 2005 yılında yaptığı Afrika açılımıyla ticari anlamda yol arkadaşlığı yapmaya başlamıştır. Bilindiği gibi Batı, Afrika ülkelerini her zaman bir sömürge ülkesi olarak görmüş, kalkınmasının ve büyümesinin önünde büyük engel oluşturmuştur. Oysa sömürgecilik modeliyle kalkınma ve büyüme olmaz. Küresel büyüme adı altında Afrika’ya sömürge zihniyetiyle adalet ve kalkınma götürülmesi asla mümkün olmaz. Öyle ki; Afrika kıtasının önceliğini, önceliği kabul etmeyen anlayıştan Afrikalılara yol arkadaşı olmaz. Bu manada Türkiye 2005 yılında başlattığı Afrika açılımıyla Afrika kıtasında yaşayan kardeşlerinin derdini dertlenmiş ve onlara güç verecek her türlü adımı cesaretle atmıştır. Bu toplantıyla da dünyaya ilan edildiği gibi; Batı’nın vahşi emperyalizminin yüzyıllarca sömürdüğü Afrika, artık Türkiye’nin ticari ortağıdır. Bu kıtanın mazlum halkı, hak ettiği refahı bu işbirliği sayesinde bulacaktır” dedi.

AFRİKA İLE KADER BİRLİĞİMİZ VAR!

Afrika kıtasında yaşayan toplumlarla Türkiye’nin ortak kader birlikleri olduğuna dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye için Afrika anlık bir süreç ve günlük bir birlik değildir.  Afrika ile tarihi bir kardeşliğimiz bulunmaktadır. DEİK bünyesinde toplam 33 Afrika ülkesiyle işbirliği yapmak için iş konseyleri oluşturuldu. Bu iş konseyleri çalışmalarını sürdürüyorlar. Türkiye olarak Afrika’yla ticaretimize bakıldığında 2005 yılında 6.8 milyar dolar iken, 2015 yılında bu rakamın 17.5 milyar dolar seviyelerine yükseldiğini görmekteyiz. Yine coğrafî olarak Sahra Çölü’nün güneyinde yer alan Afrika ülkeleriyle 2005 yılında 2.7 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2015 yılında 6.6 milyar dolara ulaşmıştır. Bu tablo her ne kadar bir yükseliş trendi içinde olduğumuzu gösterse de bu ticari hukukun daha güçlenmesi, küresel pazar başta olmak üzere her anlamda Afrika’yla birliğimizin büyümesi, ülkemiz ve Afrika açısından son derece önem taşımaktadır. 40 Afrika ülkesiyle Türkiye arasında ticari ve ekonomik işbirliği anlaşması imzalandı. Türkiye olarak bugüne kadar Afrika kıtasına yapılan yatırımların toplam değeri 3. 6 milyar doları geçmesi son derece sevindiricidir” dedi.

FETÖ AFRİKA’DAN TEMİZLENECEK!

FETÖ terör örgütünün, Afrika kıtasında da sinsi bir yapılanma içinde olduğunu aktaran Milletvekili Şahin Tin, “Ülkemiz üzerinde 15 Temmuz tarihinde FETÖ terör örgütü mensuplarınca bir darbe girişimi yaşandı. Türkiye olarak böylesi acı ve hain bir kaderle karşı karşıya kaldık. Ülkemizde darbe girişiminde bulunan bu hain FETÖ örgütünün en yaygın olduğu bölgelerden birisi de Afrika kıtasıdır. Bu hain terör örgütünün şu anda halen yaklaşık 170 ülkede devlet kademelerine sızma konusunda çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. FETÖ ile mücadele sadece Türkiye’nin değil, Afrika kıtasındaki ülkelerin de destek vermesi gereken bir konudur. Bu mücadelenin ortak yürütülmesi gerekmektedir. Dini kavramlarla hiçbir milletin inanç değerleri suiistimal edilemez. Bunu suiistimal eden bu terör örgütünü yönlendirenler haçlı zihniyetinin bugünkü temsilcileridir” dedi.

 

Milletvekili Şahin Tin, Afrika kıtasının coğrafi bölge bakımından daha gelişmiş, kalkınmış, güçlenmiş ve büyümüş bir bölge olması gerektiğine işaret ederek Türkiye Afrika İş Forumu’nun Türkiye ve Afrika kıtasındaki ülkeler acısından hayırlı sonuçlar getirmesi dileğinde bulundu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir