ADM HER YIL 200 MİLYON TL YATIRIM HEDEFLİYOR

ADM HER YIL 200 MİLYON TL YATIRIM HEDEFLİYOR

ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. , 2016 yılı faaliyetlerini değerlendirmek 2017 hedeflerini açıklamak için bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan ADM Elektrik Dağıtım A. Ş. İcra Kurulu Üyesi Ahmet Bayramoğlu; “2016 yılında şirketimiz bölgemize toplam 208 Milyon TL tutarında yatırım yaptı” dedi.

ADM Elektrik Dağıtım Şirketi, 2016 yılı faaliyetlerini değerlendirmek 2017 hedeflerini açıklamak için bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ADM Elektrik Dağıtım İcra Kurulu Üyeleri Serdar Marangoz, Ahmet Bayramoğlu, Recep Cihangir ve aynı zamanda ADM Elektrik Genel Müdürü de olan Bülent Yüksel yer aldı. ADM Elektrik Dağıtım Şirketi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan ADM Elektrik Dağıtım İcra Kurulu Üyesi Ahmet Bayramoğlu; “ Şirket olarak temel hedefimiz elektrik kesintisi kavramını tanımayan yeni nesiller yetişmesini sağlamak, bu çerçevede elektriği güvenilir, kesintisiz, yüksek kalitede ve ekonomik maliyetlerle kullanıcıların hizmetine sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

“2008-2015 YILLARI ARASINDA TOPLAM 550 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI”

Bayramoğlu sözlerinin devamında; “5 yılda 1 Milyar TL yatırım bütçemiz var. Her yıl 200 Milyon TL yatırım harcaması gerçekleştireceğiz. 2008-2010 yılları arasında 50 Milyon TL yatırım yapılırken, 2010-2015 yılları arasında 500 Milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildi. 2016 yılında şirketimiz bölgemize toplam 208 Milyon TL tutarında yatırım yaptı. Bu yatırımlar içerisinde de en büyük pay yaklaşık 180 Milyon TL ile elektrik dağıtım şebekesinin yenilenmesi, modernizasyonu ve yeni enerji ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan yeni elektrik tesisleri için kullanıldı. Elektrik sisteminin modern yazılımlar ve dijital teknoloji ile yönetilmesi için kurulan yazılımlar ile bu yazılımların saha donanımları için ise yaklaşık 10 Milyon TL büyüklüğünde ‘Şebeke İşletim Sistemi’ yatırımı yapıldı. Yeni bağlantılar için sayaç ve ölçü devrelerinin kurulması için ve ömrünü dolduran sayaçların yenileri ile değiştirilmesi için ise, 4,5 Milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirildi ve bu kapsamda 62 bin sayaç devreye alındı. Kalan tutarlarla ise kamulaştırma ve benzeri mülkiyet haklarına ilişkin ödemelerin yapılması ve diğer yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi sağlandı” ifadelerine yer verdi.

“250 ADET DAĞITIM İSTASYONU, 2 BİN FİDER, 7 GÜN 24 SAAT ESASLI OLARAK UZAKTAN İZLENMEKTEDİR”

“Öncelikli projelerimiz arasında 2014 yılında başlatılan ve yıllar içinde büyüyerek genişleyen elektrik dağıtım şebekesinin SCADA sistemi ile yönetilmesi süreci yer almaktadır” diyen Bayramoğlu, şunları aktardı: “ Bugün ADM Elektrik Dağıtım bölgesinde bulunan 250 adet dağıtım istasyonu 2 bin fider, 7 gün 24 saat esaslı olarak uzaktan izlenmekte ve bir arıza durumunda ortaya çıkan kesintilerin büyük bölümünde kesintinin oluştuğu bölgeye ekip sevk edilmesine gerek kalmadan uzaktan müdahale edilmektedir. Böylece uzak mesafelerdeki istasyonlarda oluşan ve kapsamlı kullanıcı gruplarının etkilenmesine neden olan elektrik kesintilerinde ekiplerimizin zorlu hava ve yol koşullarında uzun zaman kaybederek bu noktalara ulaşması için geçen zamanlardan tasarruf edilmekte, SCADA merkezinden gerçekleştirilen kumanda ile kesintiler çözüme kavuşturulmaktadır.”

“BÖLGEDEKİ 5 BİN SAYAÇ UZAKTAN OKUNUYOR”

Diğer bir önemli teknolojik yatırımlarının ise otomatik sayaç okuma sistemlerine ilişkin yatırımlar olduğunu belirten Bayramoğlu; “Bu proje kapsamında ADM Elektrik Dağıtım bölgesindeki yaklaşık 5 bin sayaç uzaktan okunmakta olup, bu sistemdeki sayaç sayısı yeni ilavelerle sürekli olarak büyütülmektedir. Ayrıca yaklaşık 10 bin adet trafodaki toplam tüketimler ile bu trafolara bağlı sokak aydınlatmaları da yine bu sistem üzerinden 7 gün 24 saat esaslı olarak izlenmektedir. Yıllık elektrik tüketim miktarı 200 MWh üzerindeki kullanıcılar şu anda sistem kapsamındadır. Yıllık tüketimi 100 MWh üzerinde olan bütün kullanıcılar 2017 yılı sonuna kadar bu sisteme dahil edilmiş olacaktır. Bu kapsamda 3 bin tüketim sayacının daha bu yıl sisteme ilave edilmesi hedeflenmektedir” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir