Adımdan önce kulaç atıyorlar!

Adımdan önce kulaç atıyorlar!

İzmir’in Güzelbahçe ve Gaziemir İlçesi’nde İngiltere’nin yüzme eğitmenler federasyonu sertifikalı eğitmenleri eşliğinde bebeklere yüzme eğitimi, su güvenliği, duyu dersleri ve SPA hizmeti veren Waterbabies’te minikler, adım atmadan önce yüzmeyi öğreniyor.

İzmir’in Güzelbahçe ve Gaziemir İlçesi’nde İngiltere’nin yüzme eğitmenler federasyonu sertifikalı eğitmenleri eşliğinde bebeklere yüzme eğitimi, su güvenliği, duyu dersleri ve SPA hizmeti veren Waterbabies’te minikler, adım atmadan önce yüzmeyi öğreniyor. DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programının konuğu olan Waterbabies’in sahibi Bebek ve Çocuk Yüzme Eğitmeni Yasemin Doğurga, bebeklerde yüzme eğitiminin faydalarından bahsetti. 2 aylıktan başlayarak 36 aylığa kadar olan tüm bebekleri yüzmenin şifalı dünyası ile tanıştırdıklarını söyleyen Doğurga, bu eğitimlerle, nefesini doğru bir şekilde tutmayı öğrenen bebeklerin aynı zamanda sırt üstü yatış pozisyonları ile gelişebilecek olumsuz durumlarda hayatta kalmayı da öğrendiğini ifade etti. Doğurga, “Amaçlarımız bebeklerin, bilinçli bir şekilde nefesleri su içinde tutmaları. Çünkü o refleksleri 6 aydan sonra yok olduğunda biz istiyoruz ki yüzebilmeleri için sürekli bata çıka kendilerini suya hakim olsunlar. Panik yapmamalarını istiyoruz. Bunları bilinçli bir şekilde nefeslerini tutmayı öğreterek başarıyoruz. Bunların tekniklerini de bebekler bir haftada öğreniyor” dedi. Doğurga, en küçük öğrencilerinin 35 günlük olduğunu söyledi.

ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL ALAN

Eğitimin faydaları saymakla bitmiyor. Bu eğitimlerde özel çocuklar da düşünülüyor. Down sendromlu ve otizimli öğrencilerinin olduğunu belirten Doğurga, “Fark ettim ki Türkiye’de yeterince özel gereksinimli çocuklar için hidroterapi havuzları yok. Tasarladığımız havuzlar, hem tüm özel gereksinimli çocuklar için hem de tüm sağlıklı çocuklar için. Karada yapamadıkları birçok hareket var. Bazıları oturamıyor, bazıları yürüyemiyor. Su da kendilerini tamamen hür hissettikleri bir alan. Kullanamadıkları bütün kaslarını simetrik olarak su içerisinde kullandıkları için kendilerini mutlu hissediyorlar. Yapamadıkları şeyleri yapabilmeleri sayesinde kendilerine güvenleri geliyor. Suda ağrısız, eğlenceli bir şekilde bütün duyularını hissederek bu şekilde keyif aldıkları bir yerde sağlıkları da çok hızlı bir şekilde gelişiyor” diye konuştu.

“SUYUN PSİKOLOJİK OLARAK YARARLARI VAR”

Suyun faydalarını anlatan Eğitmen Doğurga, şunları aktardı: “Su, bütün vücudun hepsine hakim. Suyun psikolojik olarak yararları var. Depresif bir çocuk bile su içerisinde huzur bulabilir. Bütün kasları simetrik olarak çalışıyor. Akciğer gelişimini destekliyor. Uykularına çok iyi geliyor. Gaz sorunlarına bire bir geliyor, ilaç gibi. İştahı açıyor. Bütün duyu aktiviteleri gelişiyor. Nefesini bilinçli bir şekilde tutmayı öğreniyor.”

“TEREDDÜTLERİ OLMADAN DENEMELERİNİ İSTERİM”

Annelere tavsiyelerde bulunan ve annelerin suyun mucizesine inanmasını isteyen Doğurga, “Kesinlikle tereddütleri olmadan denemelerini isterim. Sertifakalı eğitmenler bulup onlarla yüzme derslerini denemeleri iyi olur. Küçük yaşta çocuklarına böyle bir fırsat tanımaları böyle bir hediye vermeleri hem çocukları hem ebeveynleri mutlu edecektir” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir