ACELECİ MİNİKLER, ETKİNLİKTE BULUŞTU

ACELECİ MİNİKLER, ETKİNLİKTE BULUŞTU

Hayata erken “Merhaba” diyen çocuklar, Dünya Prematüre Günü nedeniyle Denizli Özel Sağlık Hastanesi’nde düzenlenen etkinlikle bir araya geldi.

Denizli Özel Sağlık Hastanesi'nde dünyaya gelen prematüre (Erken Doğum) bebekler ve aileleri “17 Kasım Prematüre Günü” dolayısıyla sürpriz kutlama programında bir araya geldi. Kutlamada bebekler için iki ayrı pasta kesildi. Hızla artan prematüre doğumlar konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, prematüre doğan çocukların aileleri de katılımcılarla deneyimlerini paylaştı.

Yeni Doğan Uzmanı Doktor Kazım Küçüktaşçı, Dünya Prematüre Günü’nün her sene kutladıklarını belirtip “Bizde hastanemiz yeni doğan ekibi olarak Denizli içi ve Denizli dışı prematüre bebek sahibi aileleri bir araya getirdik. Prematüre demek, 37. Gebelik haftasından önce doğan bebeklere denir. Bundan 15-20 yıl önce prematüre bebek denince korkuluyordu. Ancak bilimdeki ve teknolojideki gelişmelerin yaşanması ile erken doğan bebeklerin yaşama şansı artıyor. Bilgilerimiz ve tecrübelerimiz arttı. Prematüre bebek, hayata erken başlıyorlar ama bir o kadarda güçlü doğuyorlar. Özellikle savaşçı oluyorlar. Verilen tedavilere kesinlikle çok iyi cevap veriyorlar” diye konuştu.

“DAYAN ASLAN OĞLUM DEDİK. ADINI ASLAN KOYDUK”

Şimdilerde 8 buçuk kilo olan, 29 haftalık doğan ve 80 gün kuvözde kalan Aslan Ergül’ün ailesi, minik bebeklerinin direndiği için adını aslan verdiklerini belirttiler. Baba Erkan Ergül “Adını aslan vermemizin nedeni sürekli ‘dayan aslan oğlum’ dediğimiz için koyduk. 1 kilo 770 gram doğdu. Ortalama 80 gün küvözde başında bekledik. Bodrum’dan geldik. Kazım Bey iyi ki karşımıza çıktı. Yaşadıklarımızı anlatmamız kelimelerle tarif edilemez” diye belirtti.

Anne Berna Ergül, zor bir süreçten geçtiklerini ifade edip “Allah’a çok şükür bugünleri gördük. Bu özel günde buradayız. Ambulansla Denizli’ye geldik. İyi ki Kazım Bey ve ekibi ile tanıştık. Aslan şu an 8 buçuk kilo oldu. Sağlığı da gayet iyi. Bir sıkıntımız yok. Rutin kontrollerimizi oluyoruz” diye konuştu.

“UMUT BİZİM UMUDUMUZ OLDU”

24 haftalık doğan ve 740 gram dünyaya merhaba diyen umut, anne babasının da umudu olmuş. Muğla’dan gelen Anne Sıdıka Şahin “Çok şükür bugünleri gördük. İlk önce ismini farklı koyacaktık. Ama doğum yaptıktan sonra tüm isimler aklımızdan silindi. Bizim için, kendisi için umut olsun diye adını Umut koyduk. Biz her zaman şunu diyoruz. Prematüre bebekler hayata 1-0 yenik başlıyor hayata. İyi bakımla ve muhteşem bir sevgi ile inanırdık bugünlere geldik. En başından itibaren inandık. Pozitif düşünmenin biz faydasını gördük. Kendisi savaştı ve bizi çok mutlu etti” diye konuştu.

Umut’un babası doğan şahin, artık prematüre doğan bebeklerin umutsuz olmadığını belirtip “Özellikle doktorumuz Kazım Bey’e çok teşekkür ediyorum. Doktorumuz doğumdan itibaren başımıza gelecek tüm olumsuzlukları bizimle konuştu. Umut 80 gün solunum cihazına bağlı kaldı. 139 gün küvözde kaldık. Müthiş bir gayretle Umut’a inandık. 139. Günün sonunda 2 buçuk kilo olarak hastaneden taburcu olduk. Allah’a şükürler olsun bugünleri gördük. Şu an 6 aylık olduk ve 7 kiloyuz” diye konuştu.

“ÇINAR GİBİ ÖMRÜ UZUN OLSUN DİYE ADINI ÇINAR KOYDUK”

88 gün kuvözde kalan ve 980 gram Dünya’ya gelen çınar bebek, şimdilerde 5 buçuk aylık ve 6 buçuk kilo oldu. Muğla merkezde oturan anne Çitim Keleş, yapılan partiden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtip “Doğduktan sonra ilk bir ay kucağıma alamadım. Hafif bir ciğer kanaması vardı Çınar’ın. Kucağıma hemşire gözetimince aldım” diye konuştu.

Zorlu süreçlerden geçtiklerini belirten baba Ramazan Keleş “Zorlu süreçlerden geçtik. Sonu güzel oldu. Bu parti vesilesi ile prematüre doğan bebekler ve aileleri ile tanışmış olduk. İnşallah her sene böyle eğlenceli aktivitelerle bir araya geliriz” diye konuştu.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir