8 ilçede 573 çiftçiye 45 bin zeytin fidanı dağıtılıyor

8 ilçede 573 çiftçiye 45 bin zeytin fidanı dağıtılıyor

‘Denizli’de Zeytin Bahçesi Tesisi’ projesinde toplam 8 ilçede 573 çiftçiyi kapsayacak 45 bin 440 adet zeytin fidanı dağıtım çalışmaları devam ediliyor.

Denizli’de 81 bin dekar alanda 2 milyonun üzerinde zeytin ağacında üretim yapıldığını ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Şakir Çınar “ ‘Biz 3 bin fidan dağıtabilir miyiz’ derken, Denizli Büyükşehir Belediyesi 40 bin fidanın yüzde 75 bütçesini karşıladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde bin 428 dekar alan için 529 çiftçiyi kapsayan proje ile 40 bin adet sertifikalı zeytin fidanı Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 75 hibeli olarak destekleniyor. Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Atıl Alanlarda Zeytin Bahçesi Tesisi Projesi dahilinde ise 44 çiftçimize 5 bin 440 adet sertifikalı zeytin fidanı, Bakanlığımız tarafından yüzde 75 hibeli olarak veriliyor. İki proje ile Babadağ, Beyağaç, Buldan, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale ve Sarayköy ilçelerimizde zeytin fidanı dağıtımları gerçekleştirilecektir” dedi.

Belediye Başkanı Osman Zolan da “Bizlere düşen, bu gayretinizi desteklemek, işinizi kolaylaştırmak ve teşvik etmektir. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılıkta çok farklı projeler gerçekleştirdik. Bu desteğimizle de 40 bin zeytin fidanı toprakla buluşacak. Zeytin ve zeytinyağının ne kadar sağlıklı olduğunu, ne kadar kıymetli olduğunu sizler benden daha iyi biliyorsunuz. Biz istiyoruz ki ekilmedik, dikilmedik yer kalmasın. Üretim anlamında tüm arazilerimizi kullanalım. Boş, atıl arazimiz kalmasın” dedi.

Denizli’nin zeytin üretim merkezinin Kale olduğunu ifade eden Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Denizli Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle zeytin fidanı dağıtımının gerçekleşmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Kale’de geçtiğimiz yıl 32 bin dekarlık alanda 1 milyonun üzerinde zeytin ağacı ile üretim yapıldığına dikkati çeken Sağınç, bu sene yeni dikilecek fidanlarla bu rakamın 35 bin dekara yaklaşacağını sözlerine ekledi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir