60 YAŞINDAN SONRA FOTOĞRAFÇILIĞA BAŞLADI, HAYATI DEĞİŞTİ

60 YAŞINDAN SONRA FOTOĞRAFÇILIĞA BAŞLADI, HAYATI DEĞİŞTİ

Acıpayam ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki Kadir Ak'ın 5 yıl önce başladığı 'şipşak' fotoğrafçılıkla hayatı değişti. Maddi zorluk yaşayan ve 60 yaşına kadar fotoğraf çekmeyi bilmeyen Ak, bin 250 Lira sermayeyle aracının arkasına kurduğu sistem sayesinde 35 bin Lira olan borcunu 1 yılda kapattı.

Acıpayam'da yaşayan 2 çocuk babası Kadir Ak, 5 yıl önce Denizli Ticaret Odası'nın açtığı girişimcilik kursuna katıldı. Maddi durumu yetersiz olan Ak, bin 250 lira sermayeyle fotoğrafçılık işine girdi. Uzun yıllar marangozluk yaparak, geçimini sağlayan ve emekli olan Ak, eskiden testere tuttuğu elleriyle objektife sarıldı. Kendisine küçük bir fotoğraf makinesi, hafif ticari aracının arkasına ise bir yazıcı, akü ve invertör alan Ak, 'şipşak' fotoğrafçılık yapmaya başladı. O tarihten bu yana özel davetlere, festivallere ve düğünlere giden Ak, tanesi 5 Lira’dan anlık fotoğraf çekimi de yapmaya başladı.

“AZ SERMAYEYLE UZUN VADELİ İŞ KURDUM”
Fotoğraf çekmeyi 60 yaşına kadar bilmediğini söyleyen Ak, "Girişimcilik kursuna katılmaktaki amacım, oradan alabileceğim hibe ya da maddi destek değildi. Katıldığım kursta girişimci olmayı öğrendim. En az sermayeyle uzun vadeli bir iş kurmak istedim. Kendime küçük dijital bir fotoğraf makinesi alarak, şipşak fotoğrafçılığa başladım. Yaptığım her şey yasal, vergi levham bulunuyor. Fotoğraf çekmeyi neredeyse hiç bilmiyordum; ama azmim sayesinde başardım. Şimdi profesyonel bir fotoğraf makinesiyle fotoğraflarımı çekiyorum. Aracımın arkasındaki sistem sayesinde hemen bastırıp, müşterilerime veriyorum" diye konuştu. 

“PARASI OLMAYANA FOTOĞRAF HEDİYE”
Yeni mesleği sayesinde hem gezip hem de para kazandığını dile getiren Ak, "Bu işe başlamadan önce 35 bin Lira borcum vardı. Şipşak fotoğrafçılıkla hayatım değişti, diyebilirim. Artık hem geziyorum hem de para kazanıyorum. Maddi olarak durumumu düzelttim. 35 bin Lira olan borcumu 1 yılda ödedim. Gittiğim yerlerde 5 Lira’ya fotoğraflar çekiyorum. Bedava çekim yaptığımı zannedenlere ve parası olmayanlara çektiğim fotoğrafları hediye ediyorum" dedi.

 

 

 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir