4 İLÇEDE KUDUZ ALARMI

4 İLÇEDE KUDUZ ALARMI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden kuduz açıklaması. Acıpayam, Çal, Çivril ve Buldan’da kuduz vakalarının tespit edildiği, hastalığa karşı önlemlerin artırıldığı ve aşılama çalışmalarının tamamlandığı bildirildi

Çal İlçesi’nde çobana saldıran çakalın kuduz olduğunun tespit edilmesi ve bölgede alınan önlemlere rağmen vakaların artması tedirginliğe yol açtı. Son dönemlerde birbiri ardına gelen kuduz vakaları nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, vakalar ve alınan önlemlere ilişkin açıklama yaptı.

4 İLÇEDE KUDUZ VAKASI GÖRÜLDÜ

Son günlerde Türkiye genelinde sıkça görülmeye başlayan kuduz vakalarının Acıpayam, Çal, Çivril ve Buldan’da da tespit edildiğinin ifade edildiği açıklamada, hastalık görülen ilçelerde gerekli tedbirlerin alındığı, hastalığa karşı aşılama çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. Açıklamada, “Hastalık yabani hayvanlar arasında sık görülüyor, hastalığa yakalanan yabani hayvanlarla teması neticesinde hastalık evcil hayvanlarda da görülebiliyor. Kuduz, tüm sıcakkanlı hayvanlarda görülebilen, sonu ölümle sonuçlanan, bulaşıcı, tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın etkeni bir virüstür. Yarasa, fare ve diğer kemirgenler bu virüsü taşımalarına rağmen kendileri hastalanmazlar. Kuduz hastalığı ihbarı mecburi ve insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Kuduz vakalarını büyük çoğunlukla rakun, kokarca, yarasa, tilki ve çakal gibi yabani hayvanlarda rastlanmaktadır. Evcil hayvanlarda ise daha sık olarak kedi, köpek ve sığırlarda görülmektedir” denildi.

KUDUZ İLE MÜCADELE

Kuduz ile mücadele kapsamında her yıl Denizli’de bulunan tüm kedi ve köpeklerin aşılandığının belirtildiği açıklamada, “Ayrıca yaban hayatında tilkilerin ağız yoluyla kuduz hastalığına karşı aşılanması amacıyla belirlenen yerlerde ormanlık alana 5.600 doz köfte içi kuduz aşısının dağıtımı yapılmıştır. 2017 yılı içerisinde de yaban hayatına karşı aşılama çalışması yapılacaktır” denildi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir