2023 bütçesi kabul edildi

2023 bütçesi kabul edildi

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, 12 gün süren ve Cumhurbaşkanlığı, TBMM ile 17 bakanlığın TBMM’de görüşülerek kabul edilen ‘2023 Bütçe Kanunu Teklifi’ üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda; Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve 17 ayrı bakanlığın bütçesinin görüşüldüğü, ‘2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’ kabul edildi. AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, kanul edilen 2023 Bütçe Kanunu Teklifi hakkında açıklamalarda bulundu. Yüzyıllık eser ve hizmeti son 20 yılda sığdırdıklarının altını çizen Nilgün Ök, “AK Parti hükümetimizin 21’inci, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı bütçesini yapma hakkını bize veren aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum. 2023 yılı bütçemiz daha önceki bütçelerimizde de olduğu gibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına odaklanan ve aynı zamanda bir atılım bütçesidir. 2023 yılı bütçesi Türkiye Yüzyılı’nın yolunu açacak bir yapıdadır. Bütçemizi vatandaşlarımızı küresel belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, 85 milyonu kollayacak bir altyapı ile hazırladık.

“2023 yılında da yüzde 5 büyüyeceğiz”

Milletvekili Nilgün Ök, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme odaklı Türkiye Modelimizle dünyada ortaya çıkan pandemi sonrası enflasyonist düzen ve resesyona rağmen yüzde 5’lik bir büyüme ile 2023 yılında da diğer ülkelerden olumlu ayrışacağız. 31 milyona varan istihdam sayımızla, 250 milyar dolar ihracatımızla rekorlar kırmaya devam edeceğiz. 2023 yılı bütçesinden istihdama 100,4 milyar lira doğrudan kaynak ayırdık. İstihdam Programı kapsamında üretim ve istihdamın desteklenmesi amacıyla işletmeler tarafından sosyal güvenlik kurumuna ödenmesi gereken 68,1 milyar lira tutarındaki işveren priminin 2023 yılı bütçesinden karşılayacağız.”

“En büyük pay eğitime”

En büyük payın eğitime verildiğinin altını çizen Nilgün Ök, “7,5 milyar lira olarak devralınan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 2023 yılında 435 milyar liraya yükselttik. 2018 yılı ile kıyasladığında 2023 yılında Bakanlık bütçesi 4,4 kat arttırdık. Böylece bütçeden yüzde 14.5 ile en büyük payı eğitime ayırıyoruz. 2023 yılında bütçeden tarıma ayrılan toplam kaynağı 142,9 milyar liraya çıkardık. Bu kapsamda; tarımsal destek programları için 54 milyar lira, tarım sektörü yatırım ödenekleri için 40,4 milyar lira, tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT ve ihracat destekleri için 48,5 milyar lira kaynak ayırdık. Tarımsal sulama yatırım ödeneklerini de yüzde 109’luk artışla 26,1 milyar TL olarak belirledik. Yine mazot desteğini yüzde 282, gübre desteğini yüzde 140 oranında artırıyoruz” şeklinde ifade etti.

“Genel sağlık sigortası sistemimizin dünyada eşi benzeri yok”

Türkiye’nin son 20 yılında gerçekleştirdiği kalkınma devriminin en iftihar verici sonuçlarından birinin de sağlıkta yaşandığını belirten Nilgün Ök, şunları kaydetti: “Vatandaşlarımızın tamamını kapsayan genel sağlık sigortası sistemimizin dünyada eşi benzeri yoktur. Ülkemiz en ücra köşelerine kadar yayılan hastanelerimiz ve herkesin erişimine açık teşhis, tedavi, ilaç temini mekanizmalarımızla vatandaşlarımıza en yaygın ve kaliteli sağlık hizmetini sunuyoruz. 2002 yılında bütçeden sağlığa ayırdığımız pay yüzde 2,5 iken 2023 yılında bu oranı yüzde 6,9’a çıkarıyoruz. Merkezi yönetim bütçesinden sağlığa ayrılan kaynağı, 2023 yılında yüzde 69,1 oranında arttırarak 307 milyar liraya çıkarıyoruz. Ayrıca 2002 yılında sosyal güvenlik sisteminden yararlanan vatandaş sayısının yüzde 48 olduğunu söyleyen Ök, bugün bu oran yüzde 100’lere ulaşmış, neredeyse nüfusumuzun tamamı sosyal güvenlik şemsiyesi altına girmiştir.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir