200 DEVE ŞAMPİYONLUK İÇİN GÜREŞTİ

200 DEVE ŞAMPİYONLUK İÇİN GÜREŞTİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, Denizlispor 2. Başkanı İşadamı Mehmet Uz tarafından 3. Geleneksel Deve Güreşi Şenliği düzenlendi. Şenlikte; Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgeleri’nden gelen 200 deve şampiyonluk için güreşti.

Denizlispor 2. Başkanı İşadamı Mehmet Uz tarafından, Denizli Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 3. Geleneksel Deve Güreşi Şenliği düzenlendi. Geleneksel Türk Sporları Kompleksi’nde gerçekleştirilen şenlikte Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgeleri’nden gelen 200 deve şampiyonluk için güreşti. Şenliğe; MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, MHP Merkezefendi İlçe Başkanı Yurdahan Özhan, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş ve vatandaşlar katıldı. Şenlik hakkında açıklamalarda bulunan Denizlispor 2. Başkanı İşadamı Mehmet Uz; “3 sene önce bu organizasyonu Çal ve Denizli’de başlattık. Şenlik bizim öncülüğümüzle olsa da bize büyük destek veren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a çok teşekkür ediyoruz. Çok büyük bir organizasyon. Yaz mevsiminde develer tutularak yarışmalara hazırlanıyor. Deve kültürü bir Yörük kültürüdür. Herkesin bu kültürü çocuklarına tanıtması gerekiyor. Benim çocukluğumdan beri deve güreşlerine merakım vardı. Benim de 4 tane devem var. 4 deveme 4 kızımın ismini verdim” dedi.

‘SILA’ DENİZLİSPOR İÇİN KUPA ALDI
‘Sıla’ adını verdiği devesinin de yarışta yer aldığını belirten Başkan Uz; “Devemiz yarışa katıldı. Sıla Denizlispor için yarıştı. Şampiyonluk bekliyorduk. Beklediğimiz gibi oldu.  Denizlispor’da güzel haberler bekliyoruz. Sıla da burada kupasını aldı. Bu hafta bizi güzel günler bekliyor” diye konuştu.

“ÖZÜMÜZÜ KORUYUP; DAHA İYİYE, DAHA GÜZELE KOŞACAĞIZ”
3.Geleneksel Deve Güreşleri Şenliği’nin destekçisi olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise şunları aktardı: “Vatandaşlarımız bu değerleri, bu güzellikleri unutmasın düşüncesiyle destek oluyoruz. Değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor.  Değerlerimizi tam anlamıyla yaşatmak ve geleceğe aktarmak gerekiyor. Büyükşehir olarak her türlü sportif faaliyette, her türlü etkinlikte onu yapan kardeşlerimize ve arzu eden vatandaşımızın yanında olmaya devam ediyoruz. İnşallah bu değerler, güzellikler ve etkinliklerle geleceğimiz daha iyi olacak. Özümüzü koruyup; daha iyiye, daha güzele koşacağız.”

HİMMET ENES SAZIYLA ŞENLİĞE RENK KATTI
3.Geleneksel Deve Güreşleri Şenliği’ni izlemeye gelenler arasında 14 yaşındaki Himmet Enes Etli de vardı. Yanında getirdiği sazı hem çalan hem de türkü söyleyen Himmet Enes şenliğe renk kattı.

ŞAMPİYONLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
Yarışma sonucunda şampiyonluk kazanan develerin sahipleri madalya ile ödüllendirildi. Valilik Kupası Bodrum’dan yarışmaya katılan ‘Kanka’ isimli devenin sahibi Mustafa Oduncuoğlu’nun olurken; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlık Kupası’nı yarışı Denizlispor için kazanan Sıla’nın sahibi şenliğin baş mimarı Mehmet Uz aldı. Ağalık Kupası Milas’tan Pegasus ile yarışmada yer alan Emin Özemin’in, Denizli Büyükşehir Emniyet Müdürlüğü Kupası Torbalı’dan Bababekir’in sahibi Mehmet Yavaş’ın oldu. Denizlispor Kupası’nı Balıkesir’den Yanbakan’ın sahibi Tuna Yanbakan ve berabere kaldığı İzmir’den Efsane Yağız Efe’nin sahibi Tahir İlktunca aldı.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir