“10 Ocak, gazeteciler bayramı değil, dayanışma günüdür”

“10 Ocak, gazeteciler bayramı değil, dayanışma günüdür”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Muhammet Karaçay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Aydınlık yarınlara ulaşmak istiyorsak basının sorunlarını elbirliği ile çözümlemeliyiz. 10 Ocak Basın Bayramı değil, birlik, dayanışma ve direniş günüdür” dedi.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Muhammet Karaçay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Karaçay, mesajında şunları aktardı: “Basın emekçilerinin 10 Ocak 1961 yılında kazandıkları hakların 59 yılda siyasal iktidarlar tarafından ellerinden alındı. Basın çalışanları daha iyi haklara sahip olması gerekiyor. Ülkemiz medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. 2020 yılı medya sektörü için zor bir yıl oldu. Korona virüsün bizden kopardığı meslektaşlarımız oldu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde öncelikle virüsten dolayı kaybettiğimiz Çivril İlçesi’nde faaliyet gösteren Çivril’in Sesi Gazetesi sahibi Sebahattin Yaman’a ve meslektaşlarımıza ‘Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun’ diyoruz. Basın çalışanlarının 1961 yılında kazandıkları ile bu günkü hakları arasında uçurumlar vardır. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Basın özgürlüğünden basında çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve zaman geçirilmeden uygulamaya konulmalıdır.”

“10 Ocak dayanışma ve direniş günüdür”

“10 Ocak 1961’de basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasa uygulanmaya başladı” diyen Başkan Karaçay; “Bu yasa basın emekçilerinin gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvence altına almıştı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. Unutulmamalıdır ki; basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Aydınlık yarınlara ulaşmak istiyorsak basının sorunlarını elbirliği ile çözümlemeliyiz. 10 Ocak Basın Bayramı değil, birlik, dayanışma ve direniş günüdür. Özgürce bayramlar kutlamak dileği ile meslektaşlarımıza DGC Yönetim Kurulu olarak saygı ve sevgilerimizi sunarız” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir