KORUYAMADIK

Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundayız…

Bunu hepimizin yapması gerek.

Ancak susuyoruz…

İzmir‘in Konak ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki H.K. isimli erkek, o dönem 16 yaşında olan işitme ve zihinsel engelli İ.U (18) adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduktan sonra fuhuşa zorladı. ‘Çocuğa cinsel istismar’ suçlamasıyla 20 yıl hapis cezası alan H.K’nin cezası istinaf mahkemesince bozuldu ve beraatine karar verildi.

H.K., 2020’de işitme ve zihinsel engelli İ.U. adlı kız çocuğu ile toplu taşıma aracında tanıştı. İddiaya göre H.K., o dönem 16 yaşındaki İ.U’ya cinsel istismarda bulunup, birden fazla olmak üzere fuhşa zorladı. Torununun hareketlerinde farklılık sezen dedesi Y.A., İ.U. ile konuşup, istismarı öğrenerek suç duyurusunda bulundu. İ.U’nun Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadesi alındı. İ.U., yeterli konuşamadığı için farklı yöntemlere başvuruldu; yazı ve oyuncak bebekler ile olayı anlatması istendi. İ.U’nun erkek oyuncak bebeği, kız oyuncak bebeğin üzerine koyup, ‘H.K. böyle yaptı’ dediği belirtildi. Adli görüşmecinin ‘H.K., bunu sana kaç defa yaptı’ diye sorduğunda İ.U.’nun eliyle 2 işaretini yaptığı da bildirildi. H.K.’nin kendisini otele veya başka yere götürüp götürülmediğine yönelik soruya da İ.U’nun ‘Evet’ şeklinde cevap verdiği belirtildi.

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından H.K. hakkında, ‘çocuğu fuhşa teşvik etmek veya yaptırmak veya aracılık ettirmek suçu’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlarından dava açıldı. İzmir 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık H.K., nisan ayında ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 10 yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme heyeti, suçun değişik zamanlarda işlenmesi nedeniyle de cezayı artırdı. H.K’ye 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Sanık ‘çocuğu fuhşa teşvik’ suçundan da 5 yıl hapis cezası aldı ve cezası yarı oranda artırılarak 7,5 yıla çıkarıldı. Toplam 20 yıl hapis cezasına çarptırılan H.K.’ye indirim de uygulanmadı. Kararın ardından sanık H.K., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkemenin kararının ardından sanık avukatı, kararı temyize taşıdı. İtiraz üzerine dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15’inci Ceza Dairesi, H.K. hakkında verilen kararı bozup, tahliye etti ve duruşma günü verdi.

Yaşanan olayı açıkça yazdım ve bu kendini bilmez şahıs tahliye edildi.

Adaletin koruyamadığı çocukları kim koruyacak!

Bu şahıs nasıl tahliye edilir?

Başka canların da mı yanması gerekiyor!

Benim aklım almıyor yaşananları.

Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Kötü günler bitti. Sırada daha kötü günler var.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.