KARA KIZ(11.3.2023)

Sabah saat 6.30’da kalktım, Kara Kız’ın yiyeceğini verdim. Her sabah sürekli beni yanağımdan öperek kaldırır. Yiyeceğini yedikten sonra evin içinde salına salına dolaşır durur. Bazen çok hızlı bir şekilde evin içinde koşar. Bu zapır zapır koşmalar bazen eşimi kızdırır. Kara Kız, evin içinde istediği yerde yatar, uyur. Kara Kız’a hiçbir sınırlama getirilmez; evimizde tam bir eşitlik içinde, beşinci kişi gibi hareket eder.

Kara Kız, evde herkesin sevgisini kazanmıştır; hiç kimse ona ters davranamaz. Gelir yanınıza sokulur, ilginç davranışlarıyla kendini sevdirir. Başını, sırtını okşadığınızda kendinden geçer, mutlu sesler çıkarır. Onun bu hâli evdeki insanları da mutlu eder. Sizin ilginiz, onunla konuşmanız sevincini belli etmesine neden olur.

Kara Kız’ın küstüğü, nazlandığı da olmuyor değil. Gönlünü almak için onunla konuşur, oynarız. Gördüğü ilgiden dolayı, mutlu olduğunu belli eden davranışlarda bulunur. Sürekli ilgilenmeniz, isteklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. İlginizi esirgerseniz sıkıldığını anlarsınız. Kara Kız, çok zekidir ses tonunuzdan bile, evde bir gerginlik olduğunu fark eder. Çok hassas duyguları var, olumsuzlukları ilk fark eden oluyor.

Kara Kız’ın bir güzel huyu var: gazete okurken gelir kucağıma oturur. Ben gazeteyi okuyup bitirinceye kadar kucağımdan inmez. Bazen gazetenin önemli bulduğum yazılarını eşime okurken dikkatlice dinler, hiç yerinden kıpırdamaz. Ara sıra “ Bir insan bile, bu kadar dikkatli değildir. “ diye düşünürüm.

Yine kitap okuyacağım zaman, önümde şaklabanlıklar yapar. “ Bırak kitabı, biraz benimle ilgilen ! “der gibidir. Kitabın üzerine oturur, çekil oradan diyemem, ilgilenmek zorunda kalırım. Bu tatlı şirinlikler, beni hep gülümsetmiştir.

Evden ayrılırken, Kara Kız’ın ilgisiz bırakılmamasını isterim. Suyunun, yiyeceğinin verilmesini, unutulmamasını hatırlatırım. Nereye gidersem gideyim, ne yaparsam yapayım, gönlümün bir köşesinde o da vardır.

Kedi için “ nankör “ deyimini kullanırlar, hiç de değil. Yiyecek verdiğiniz, bakımını üstlendiğiniz bir hayvan kimseye zarar vermez, kötülük etmez. Aslında hayvanları saldırgan yapan insanların kendileri. Siz iyi olursanız, onlar da size ne kadar sevimli olduklarını gösterirler. Kara Kız, işte bu sevimli hayvanlardan biri.

(11.3.2023)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir