DENİZLİ’DE VEKİLLİK SAVAŞLARI(17.03.2023)

Yaklaşan seçimler öncesi parti binaları aday adayları ile dolup taşıyor. Birçok isim milletvekilliği olabilmek için tüm gücüyle çalışıyor. Ancak 2 aydan daha az zaman kalan seçimler için tüm partilerde büyük bir heyecan var.

İktidar partisi AK Parti, belki de adayları en çok beklenenlerden. Mevcut vekillerin büyük çoğunluğunun değişeceği iddia edilen AK Parti’de yeni yüzlerin olma ihtimali yüksek. Ekrem Başer, Halil Pekdemir, Mehmet Yüksektepe, Necip Filiz, kendisi çok istemese de Osman Zolan ve sürpriz bir kadın adayın listenin başlarında yer alacağı konuşuluyor. AK Parti tabanında Muhammet Subaşıoğlu’nun adının bolca geçtiğini de kayda geçirelim. Mevcut vekillerden ise sadece bir tanesi ile yola devam edileceği gelen bilgiler arasında.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde her zaman olduğu gibi aday adaylığı listeleri dolup taşıyor. Geçen seçimde 3 vekil çıkaran ancak 1 vekille yola devam eden CHP’de yeni dönem nasıl bir yol izleneceği merakla bekleniyor. CHP Genel Başkan yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın listede olması beklenirken, Adil Demir, Birsen Çelik, Bülent Nuri Çavuşoğlu, Mahir Akbaba, İlhan Özcan, Mehmet Ali Orpak en çok adı geçenlerden. Tüm bu isimlerin dışında, bir iş adamının veya bir oda başkanının da bu süreçte vekil listesine eklenebileceği konuşulanlar arasında.

İYİ Parti’de adaylık için yoğun mesai harcanıyor. İYİ Parti’nin Denizli’deki ağır topu olan Yasin Öztürk’ün liste başı olması bekleniyor. Bunun dışında İYİ Parti’de adı geçen isimlerle önemli bir atılım yapabileceği belirtiliyor. Avukat Halil Sarı, Mustafa Kemal Çokakoğlu, Fatih Coşkun ve yine sürpriz bir kadın adayın listenin ilk sıralarında yer alabileceği ifade ediliyor. Denizli’de 2.vekili almak için çaba harcayan partide 2.sıraya kimin yerleşeceği büyük önem arz ediyor.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde de vekillik heyecanı yaşanıyor. Geçen seçimde Denizli’den vekil çıkaramayan MHP, bu kez vekil çıkarmanın peşinde. Bu yüzden ilk sırayı almak için büyük mücadele veriliyor. Leman Kalkan, Yusuf Garip, Cafer Birtürk, Feridun Ünal’ın listede yer almak için çabalıyor.

Diğer partilerde de aday adaylıkları var ancak ittifakla mı girileceği henüz belli olmadığı için biraz daha sessiz ve derinden gidiyor. Önümüzdeki günlerde adaylar belli olduğunda vekillik şansları üzerine bir değerlendirme yazısı daha kaleme alacağız.

(17.03.2023)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir