“Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözetiyoruz”

“Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözetiyoruz”

Meclis’te kabul edilen ve çalışanları, öğrencileri, dar gelirli vatandaşları ilgilendiren 52 maddelik kanun teklifini değerlendiren AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözetiyoruz” şeklinde ifade etti.

AK Parti Denizli Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök; Meclis’te kabul edilen ve çalışanları, öğrencileri, dar gelirli vatandaşları ilgilendiren 52 maddelik kanun teklifini değerlendirdi. Milletvekili Nilgün Ök, hakkında şu bilgileri verdi: “Öğrenim kredisi alan öğrencilerimizin borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarla sınırlandırılacak. Böylece öğrenci, ne kadar kredi aldıysa o kadar borçlanacak. Öğrenciler, kredi borçlarını mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlayacak ve bu süre içerisinde herhangi bir faiz artışı olmayacak. Öğrenci işe girmemişse 1 yıl erteleyebilecek. Erteleme işlemi en fazla 3 yıl yapılacak. Geri ödemeleri başlamış olan öğrencilerin KYK faizleri silinecek.”

“İcra takibi başlatılan 2 bin liranın altındaki abonelik borçları silinecek”

15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacakların silineceğini söyleyen Nilgün Ök; bu düzenleme kapsamında 9 milyon dosyanın bulunduğunu böylece 5 milyon kişinin rahat nefes alacağını belirtti. Nilgün Ök, aynı zamanda GSM kuruluşları, doğal gaz ve elektrik dağıtım şirketlerinin bu alacaklarını sildikleri takdirde vergiden muaf tutulacaklarını ifade etti. Varlık yönetim şirketlerine devredilen 2 bin 500 liranın altındaki alacakların da tasfiye edileceğini belirten Nilgün Ök, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bu tutarı iki katına yani 5 bin liraya yükseltme yetkisi verildiğini belirtti. Nilgün Ök, “Biz, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözetiyoruz. Bu düzenleme ile yaklaşık 1 milyon vatandaşımızın borcu silinecek” dedi.

“Çalışanlar, yemek yardımını serbestçe kullanabilecek” İşverenlerin çalışanlarına yemek yardımını nakdi olarak verdikleri takdirde bu ücretin vergiden istisna tutulacağını belirten Nilgün Ök, böylece bu yıl için belirlenen ve nakden ödenen 51 TL’nin ister lokantada ister market alışverişinde serbestçe kullanabileceğini ifade etti. 65 yaş üstü, engelli ve dar gelirli vatandaşlara yönelik ödemelerde de düzenleme yapıldığını belirten Nilgün Ök; kişilerin ölüm, gelir ve engel durumu değişikliği gibi nedenlerle durumunda değişiklik olduğunun tespit edilmesi hâlinde yapılan yersiz ödemelerden kaynaklı alacakların da silindiğini açıkladı. Nilgün Ök; “Yine yaptığımız başka bir düzenlemeyle konut çatılardaki güneş enerjisinde elektrik üretimine vergi muafiyetini 25kw’dan 50 kw’ya yükseltiyoruz” diye konuştu.  Milletvekili Nilgün Ök, “Yaptığımız düzenlemelerle kur korumalı mevduat uygulaması süresinin uzatılmasından sicil affına, taahhütname verilmeden taşıtsız olarak yurt dışına çıkan gurbetçilerimize uygulanan cezanın hafifletilerek bin 880 TL’ye düşürülmesinden işverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğal gaz desteklerinin bin TL’lik kısmının gelir vergisinden ve prim kesintisinden muaf olmasına, tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücret kadar ödeme yapılmasından Kovid-19 kapsamında yazılan sokak kısıtlaması ve maske cezalarına affına kadar vatandaşlarımızın menfaatine birçok önemli maddeyi içeriyor” şeklinde konuştu. Binlerce vatandaşın hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin hayırlı uğurlu olmasını dileyen Nilgün Ök; “Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözetiyoruz” şeklinde ifade etti.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir