“Terörü lanetliyoruz”

“Terörü lanetliyoruz”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’ndeki Taksim İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamaya dair konuşan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik; “Terörü lanetliyoruz. Bu zamanlar, birlik ve beraberliğimize daha çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlar. Yaralı olanlara acil şifalar diliyorum” dedi.

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. İlk olarak İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’ndeki Taksim İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamaya dair açıklama yapan Başkan Çelik; “Tüm ulusumuza geçmiş olsun diliyorum. Böyle olaylar dünyanın her yerinde oluyor ama yaşanan olay hepimizin içini acıttı. Terörü lanetliyoruz. Bu zamanlar, birlik ve beraberliğimize daha çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlar. Yaralı olanlara acil şifalar diliyorum. Bir daha başımıza gelmemesiyle ilgili temennilerde bulunuyorum” şeklinde konuştu.

Bedava Elektrik Projesi

Bedava Elektrik Projesi’nin çıkış noktasına ilişkin de açıklama yapan Başkan Çelik, şunları söyledi: “Biz Türkiye’de tek enerji festivali yapan belediyeyiz. Başka belediyeler, kendi ürettikleri ürünlerle ilgili festival yapıyor. Biz, ilk dönemimizden başlamak üzere enerji festivali yapıyoruz. Son 1 senedir enerji maliyetlerinin canımızı acıtacak derecede çoğalması, bizi çeşitli yöntemlerle ilgili bu işi nasıl çözeceğimizle ilgili çözüm bulma noktasına götürdü. Hambat Ovası, tarım ve hayvancılık ovasıdır. Kuru tarımda yılda 1 kere ürün alırsınız ama sulu tarımda çeşitliliğine göre farklı sayıda ürün alınabilir. Pandemi, bize sağlıklı gıdaya erişimin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Sağlık gıdaya erişim bu kadar önemliyse; bizim de sağlıklı tarımın toprağın ve suyun öneminin altını çizmemiz gerekiyordu. Bölgemizde 9 tane tarımsal sulama kooperatifi var. Biz de Türkiye’de tarım yapan ender belediyelerdeniz. Çok yoğun tarım yapıyoruz. ‘Tarımsal sulamanın en büyük maliyeti olan elektriği, nasıl minimalimize ederiz?’ tarzında bir proje geliştirdik. Bu proje ile ilgili yaklaşık 1-1,5 senedir çalışıyoruz.”

“Tarımsal sulamada kullanılan elektriğimiz, ücretsize yakın olacak”

Belediye olarak güneş enerjisi santralinin olduğunun altını çizen Başkan Çelik, “Güneş enerji santralimizin yanında daha önceden onaylattığımız güneş enerjisi tarlalarımız mevcuttu. Bu güneş enerjisi tarlalarımızı, mevcuttaki tarımsal sulama kooperatiflerinin mevcut kuyularının kaç KW olacağı ile ilgili fizibilite raporlarını yaptık. Mühendislik işini de bitirdik. Daha sonra bunlara ne kadar metrekare bir güneş enerjisi sistemi kurulmasıyla ilgili çalışmamızı bitirdik ve bunları kiraya verdik. 25 sene çok düşük bir bedelle belediyemiz, bu enerji alanlarını kiraya verdi. Enerji alanımız projelerimiz hazır. İş, finansı çözmeye kalmıştı. Finansı çözmekle de ilgili Ziraat Bankası, sadece tarımsal sulama birliklerine ve kooperatiflerine 7 sene vadeli sıfır faizli krediyi açıkladı. Bu bizim için büyük bir nimetti, buna başvuruldu. İhale hazırlığı yapıldı. Her türlü hazırlığımız bitti. İnşallah gelecek sene tarımsal sulamada kullanılan elektriğimiz, ücretsize yakın olacak. Zaten 2 sene biz, parasını ödemeyeceğiz. Tarımsal sulamadaki sunulan şart da şudur: Kullandığınız elektrik tüketiminin bir üst katı kadar da satabiliyorsunuz. Bir üst katından fazlasını satamıyorsunuz. Bu şekilde neredeyse bizim yapacağımız güneş enerjisi santralinin gelirini de bu satacağımız elektrik karşılayacağı için biz, bedava bir güneş enerjisi santrali sistemine sahip olacağız. Yazın, 4-5 ay bunun nimetinden yararlanacağız. Tarlalarımızı bunlarla sulayacağız. Kışın biriktirdiğimiz enerjiyi, devletimize vereceğiz” şeklinde konuştu.

“Enerji çalıştayını çok önemsiyorum”

Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği Encümen Üyesi olduğunun altını çizen Başkan Çelik, 27 Kasım 2022 Pazar günü İstanbul’da yapılacak olan çalıştaya ilişkin şunları söyledi: “Biz, ortalama 3 ayda bir, o dönemin en önemli konusuyla ilgili bir çalıştay düzenliyoruz. Bu dönemki çalıştayımız, ‘İnsan ve Enerji.’ Bu kadar enerji giderlerinin pahalı olduğu bir dönemde Türkiye’nin enerji ile ilgili ne kadar duayeni varsa 2 gün boyunca bize enerjide karşılaştığımız handikapları, bu işin nasıl çözüme ulaşabileceğimizi, çözüm yolundaki mevzuatlarda iyileştirmenin nasıl olabileceği ile ilgili 2 gün boyunca güzel bir çalıştay olacak. 2 oturumlu bir çalıştay. Ben de bir oturumunda moderatör, bir oturumunda da yerel yönetimlerde enerjilerin nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili bir sunum yapacağım. Bu enerji çalıştayını da çok önemsiyorum. Çünkü bilgiyi öğrenmemiz lazım. Öğrendikten sonra çoğalmamız ve üretime bu bilgiyi de kanalize etmemiz lazım.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir