Merkezefendi’de ‘Engelsiz Fest’ başladı

Merkezefendi’de ‘Engelsiz Fest’ başladı

Merkezefendi Belediyesi, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla ikinci kez düzenlediği ‘Engelsiz Fest’ kortej yürüyüşü ile başladı. Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Önümüze çıkan engelleri hep birlikte aşacağız. Özel bireylerimizin her zaman yanındayız” dedi.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalarına devam eden Merkezefendi Belediyesi, geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ‘Engelsiz Fest’in bu yıl ikincisini gerçekleştirdi. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivale Belediye Başkanı Şeniz Doğan, özel bireyler ve aileleri ile birlikte yürüdü. Merkezefendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivalde Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde eğitim gören özel bireylerin yaptığı el emeği ürünler stantlarda sergilendi. Etkinliğe; CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, CHP Merkezefendi İlçe Kadın Kolları Başkanı Işık Kodal Kurt, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Atıcı Bakcan, Okul Aile Birliği Başkanı Yeter Çam, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda özel birey ile aileleri katıldı. Başkan Doğan, stantları gezerek özel bireylerle yakından ilgilendi. ‘Engelsiz Fest’e katılan özel bireyler birbirinden güzel etkinliklerin olduğu programda doyasıya eğlendi. Özel bireyler ve aileleri festivalin ilk gününde, gün boyunca süren workshoplar, animasyonlar, sürpriz etkinlikler ile keyifli vakit geçirdi. Festivalin ikinci gününde ise stantlar 10.00’da açılacak. Saat 11.00’de engelli spor kulüplerine malzeme dağıtımı gerçekleştirilecek.

“Asıl engel sevgisizliktir”

Ulaşım konusunda da özel bireylere destek olduklarını söyleyen Başkan Doğan, “Gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalar kapsamında Akademimizden faydalanan öğrenci sayısını son 1 yılda yüzde 50 ve öğrencilerimizin ulaşımları için kullandıkları araç sayısında da yüzde 20 artış sağladık. Akademimizde atölye sayısını ise 16’dan 20’ye çıkarmayı sizlerin talepleri ve destekleri ile başardık. Ayrıca, Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi bünyesindeki servis araçlarımız ile sağladığımız engelsiz ulaşım hizmetimizde son bir yılda 580 vatandaşımızın bin 350 defa çeşitli kamu kurumlarına ulaşımını sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Her alanda üreten belediye anlayışı ile sürekli kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz. Akademimizde faaliyetine başlamış olduğumuz kâğıt bardak üretim atölyesi ile otizmli özel öğrencilerimizle birlikte günlük ortalama 12 bin adet kağıt bardak üretiyoruz. Üretmenin yanında bu üretimde elde ettiğimiz karı da engelsiz yaşam akademisi öğrencilerine eşit bir şekilde paylaştırıyoruz. Bir belediye başkanınızdan ziyade, bir kadın, bir anne, bir kardeş, bir abla ve bir evladınız olarak şunu ifade etmek istiyorum ki asıl engel sevgisizliktir. Tüm imkânlarım ile hepinizin yanında olmaya devam edeceğime söz veriyorum. Sizleri çok seviyorum.” diye konuştu.

“Sizler mutlu olun ki, biz mutlu olalım”

Okul Aile Birliği Başkanı Yeter Çam, “Bu özel günde buraya gelen tüm misafirlerimiz bizim gönül dostumuz, herkese teker teker teşekkür ediyorum. Bizler sizleri çok seviyoruz. Elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz. Sizler mutlu olun ki, biz mutlu olalım. Sevgi, paylaşıldıkça çoğalır” dedi. CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Bu etkinliğe katılan herkeste gerçekten büyük bir enerji var. Bu anlamda özel bireylerle beraber yaşamak zorunda olan ama yüzünde gülümsemeyi hiç eksiltmeyen siz anne ve babaların önünde saygıyla eğilmek lazım. Çünkü en zor görevi siz yapıyorsunuz. Bugün bu özel günde bizde sizlerle birlikteyiz. Sizler özel bireylerimizin sosyal hayata katılmasında ve dışarı çıkmasında büyük önem taşıyorsunuz. Özel bireylerin üzerinde çok büyük emekleriniz var” diye konuştu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir