Merkezefendi deprem riskine karşı çalışma başlatıyor

Merkezefendi deprem riskine karşı çalışma başlatıyor

Haber MERKEZİ

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Depremin ardından gözler diğer riskli illere çevrildi. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, belediye olarak deprem riskine karşı bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de meydana geldi. 7,7’lik bu depremin ardından saat 13.24’te bir deprem daha meydana geldi. Merkez üssü Elbistan ilçesi olan depremin büyüklüğü 7,6 olarak kaydedildi. Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Depremin ardından riskli iller de ön plana çıktı. Denizli’de bu illerin başında geliyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, olası bir depreme karşı bir çalışma başlattıklarını söyledi. Başkan Doğan, “İlimiz de bir deprem bölgesi. Fay hatlarının geçtiği yerler var. İlçemiz sınırları içindeki hem bina stoğuna, hem zemin anlamındaki yerlere çalışıyoruz. Yakın zamanda da bu anlamda toplantılarımız olacak. 99 depreminden ders almadığımızı düşünüyorum. Artık yerel yönetimlerin, merkezi idarenin deprem gündeminde olmalı.  Bizlerin de oraya gidip görmesi bizim için çok iyi oldu. Nerede eksiğimiz var görmüş olduk” dedi.

“DEPREM GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMELİYİZ”

Başkan Doğan, Denizli’de eski yerleşim yerlerinin olduğuna dikkat çekerek riskli bölgelerden bahsetti. Doğan; “ Hemşehrilerimizi uyarmalıyız. Bu anlamda da biz de çalışmalarımıza start verdik. Deprem gerçeği ile yüzleşmemiz lazım. Bu gerçekten kaçmamamız, ötelemememiz lazım. Bir şey olmaz. Başımıza gelmez dememeliyiz. Bizler artık depremi Merkezefendi Belediyesi olarak da ana gündemimiz haline getirdik ve çalışıyoruz” diye ifade etti.

“YEREL YÖNETİMLER OLARAK YENİ PLANLAR YAPILMALI”

Yerel yönetimler olarak yeni planların yapılması gerektiğini söyleyen Merkezenfendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Bizler yerel yönetici olarak yeni planlar yapmamız gerekiyor.
Merkezefendi çok kıymetli bu anlamda biliyorsunuz. İnsanlara bunu söylerken sadece söylemekle kalmamalıyız.. Kentsel dönüşüm tamamen büyükşehirle ilgili bir konun. Bize düşen bir görev olursa bunu yapmaya da hazırız. Finansmanı çözersek biz burada bu işi yapabileceğimizi düşünüyoruz.. En azından biz hemşehrilerimizle bölge bölge çalışıyoruz. Bunun hangi tür sorumluluğu varsa ben bu sorumluluğu üstlenmeye hazırım. Merkezefendili hemşehrilerime bunu anlatmak, durumlarını bildirmek benim görevim. Bu konudaki her türlü inisiyatif ve sorumluluğu alıp yakın zamanda da bu çalışmamızı duyuracağız” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir