Denizli ihracatında gerileme

Denizli ihracatında gerileme

Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatı yüzde 6,4 azalışla 18,6 milyar dolar oldu. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı yüzde 10 azalışla 340 milyon dolar olarak kaydedilirken, Denizli İhracatçılar Birliği’nce yapılan ihracat yüzde 8 azalışla 264 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

İKİ SEKTÖRDE ÖNEMLİ DÜŞÜŞ

Denizli ihracatını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, tekstil-konfeksiyon ve madencilik sektörü ihracatında bir azalma olduğunu belirterek; “Denizli ihracatını sektör özelinde değerlendirdiğimizde ise; Şubat ayında tekstil-konfeksiyon ihracatının yüzde 26,4 azalışla 108 milyon dolar, elektrik-elektronik ihracatının yüzde 10,3 artışla 71 milyon dolar, demir-demir dışı metaller ihracatının yüzde 9,4 artışla 56 milyon dolar, tarım ihracatının yüzde 0,1 artışla 25 milyon dolar, madencilik ihracatının yüzde 16,7 azalışla 17 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Öte yandan; kimyevi maddeler ihracatının yüzde 22 yükselişle 7,4 milyon dolar, hububat bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatının yüzde 74 artışla 6 milyon dolar olarak kaydedildiğini ve şubat ayında dikkat çektiğini ifade edebiliriz” dedi.

“İHRACAT İKLİM ENDEKSİNDE İYİMSERLİK BEKLENTİSİ MEVCUT”

İhracat iklim endeksinde iyimserlik görüldüğünü belirten Memişoğlu; “Denizli İhracatçılar Birliği olarak ulusal ve uluslararası düzeyde açıklanan ve ihracatımızı ilgilendiren her veriyi yakından takip ediyoruz. Bunlardan biri olan imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen ihracat iklim endeksi ocak ayında 49,5 oldu. Bu seviye her ne kadar eşik değer 50’nin altında gerçekleşse de 6 aydır süregelen yavaşlamanın hız kestiğini görüyoruz. Bu durum, temel ihracat pazarlarımızdaki toparlanma belirtilerine dair iyimser bir senaryo çiziyor” dedi.

“BÜYÜMENİN YAKLAŞIK YÜZDE 40’I İHRACATTAN”

Büyümenin yaklaşım yüzde 40’ının ihracattan geldiğini belirten DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Ekonomiye dair bir diğer önemli veri de bu hafta açıklanan büyüme rakamları. 2022 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 3,5 büyüyen ülkemiz ekonomisi, 2022’nin tamamında yüzde 5,6 oranında büyüme sağladı. Büyümenin yaklaşık yüzde 40’ı ise ihracattan geldi” dedi.

“UZAK ÜLKELER İLE BAĞIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ”

Şubat ayı içerisinde önemli görüşmeler ve ziyaretler gerçekleştirildiğini vurgulayan Memişoğlu; “Ticaret Bakanlığımızın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında ilk heyetimizi şubat ayında Japonya’ya gerçekleştirdik. Ayrıca, URGE projelerimiz çerçevesinde gıda grubumuzla Rusya ve ev tekstili grubumuzla Hırvatistan’a yönelik yurtdışı pazarlama programlarımızı icra ettik. Bu 3 heyetimizde toplam 32 Denizlili firmamızı 106 yabancı firmadan 151 satın alımcı ile buluşturduk. Bu kapsamda 300’den fazla ikili iş görüşmesine imkân sağladık” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir