Bakan Kurum: ‘Afetzedelerimizi sıcak yuvalarına kavuşturacağız’

Bakan Kurum: ‘Afetzedelerimizi sıcak yuvalarına kavuşturacağız’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “Gece gündüz çalışarak tüm afetzede kardeşlerimizi yeni, güvenli, sağlıklı ve sıcak yuvalarına süratle kavuşturacağız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte geldiği Malatya’da depremden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu.

Kent merkezindeki incelemelerinin ardından Doğanşehir ilçesine geçen Bakan Kurum, burada yaptığı açıklamada, “Afetin ilk anından itibaren Gaziantep’teydik. Dün Adıyaman’da, ondan önceki Kahramanmaraş’ta, Pazar günü ise Hatay’daydık. Şimdi de Malatya’mızdayız. Malatya, depremin acısını çekmiş bir şehrimiz. Biz burada, bir önceki depremde vatandaşlarımızla daima birlikteydik. Yaraları birlikte sardık. Yeni yuvalarımızı bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik. Mutluluklarına şahit olduk. İnşallah yine aynı şekilde bir seferberlik ruhuyla gece gündüz çalışarak kardeşlerimizin yanında olacağız. Ve bu zor günleri hep birlikte aşacağız” dedi.

“56 BİN 80 BİNAYI YIKIK”

Hasar tespit çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Bakan Kurum, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın 7 bin 100 uzmanı 10 şehrimizde çalışmalarını sürdürüyor. Malatya’mızda da de ekiplerimiz; hasar tespit çalışmalarımıza hızla devam ediyor. Şu ana kadar, karadan ve havadan, şehirlerimizin dijital ikizleri üzerinden yaptığımız tespitlerimize göre, tüm illerimizde 577 bin 689 bina, yani 2 milyon 665 bin 317 bağımsız bölüm inceledik. Bunlardan 56 bin 80 binayı yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit ettik. Bu da yaklaşık olarak 297 bin 122 bağımsız bölüme denk geliyor. Malatya’mızda da yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı 194 bin 885 bağımsız bölümden oluşan 39 bin 311 bina tespit ettik. 48 bin 622 bağımsız bölümden oluşan 10 bin 233 binayı yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit ettik” şeklinde konuştu

“KONUTLARIMIZI DA 1 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLAYACAĞIZ”

Yeni yapılması planlanan afet konutları hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, “Ülke olarak 99 depremi öncesi inşa edilen bu yapıları dönüştürmek için son 20 yılda, 3.3 milyon konutun dönüştürdük, TOKİ eliyle 1 milyon 180 bin sağlam ve güvenli sosyal konutu tüm donatılarıyla beraber inşa ettik. 50 ve 100 bin sosyal konut kampanyamızı büyük oranda tamamladık. Yeni 500 bin sosyal konut, 1 milyon konut inşa edilecek arsa ve 50 bin işyeri çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tüm bu çalışmalarla bugüne kadar, 24 milyon insanımızı eski yapılardan kurtardık. Özel sektörümüzün yaptığı yüzbinlerce konut ve etkin yapı denetim sistemimizle bu süreci kararlılıkla yürüttük. Tam bir seferberlik ruhuyla, hep birlikte; milletimizi, sağlıklı, güvenli bir şekilde hayat sürecekleri yeni yuvalarına kavuşturmak için var gücümüzle çalıştık. Bakanlık olarak 10 ilimizde eşzamanlı olarak başlattığımız Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konutu seferberliğimizle inşallah Mart ayının hemen başında ilk etapta 30 bin konutumuzun temellerini atacağız. Afetzede kardeşlerimiz için 10 ilimizde inşa edeceğimiz tüm konutlarımızı da 1 yıl içerisinde tamamlayacağız” dedi.

“HİÇBİR VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

“Bugün yıkılmış olan binaları jeolojik açıdan incelediğimizde, bunların dere yataklarında, dere kenarlarında inşa edildiğini görüyoruz” ifadelerini kullanan Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Şu anda tüm deprem bölgesinde zemin koşullarının tespiti için detaylı bir çalışma yürütüyoruz. Şunu da belirtelim. Biz Türkiye çapında dönüşümü sürdürdüğümüz her yerde mikro-bölgeleme etüt raporu, jeolojik etüt raporu ve zemin etüt çalışmalarımızı yaptık, yeni yapacağımız yerleşim yerlerinde de yapmaya zaten devam ediyoruz. Bütüncül bir anlayışla bu çalışmamızı tamamlayarak yeni şehirlerimizi güvenli ve sağlıklı yerlere inşa edecek ve vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Evlerimizi inşa edene kadar hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Eşya, taşınma, kira yardımı gibi tüm yardımları yapacağız. Maddi-manevi vatandaşımızın tüm ihtiyaçlarını devletimizin tüm imkânlarıyla karşılayacağız. Gece gündüz çalışarak tüm afetzede kardeşlerimizi yeni, güvenli, sağlıklı ve sıcak yuvalarına süratle kavuşturacağız.” (İHA)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir