AYSİAD Afetzedelerin Yanında

AYSİAD Afetzedelerin Yanında

6 Şubat 2023 sabahı Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde yaşanan ve 10 ili vuran depremlerin ardından tüm ülkede olduğu gibi Denizli’de de kurumlar, vatandaşlar ve STK’lar yardım için seferber oldu. Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çatlık, afetin ardından sürecin nasıl değerlendirilmesi gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

TOLGA ALP DÜZGÖREN

Afetin ardından yaraları sarma görevinin herkese düştüğünü söyleyen Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Çatlık “10 ilimizi de etkileyen, Dünya çapında yankı uyandıran bir afetle karşı karşıyayız. Çok üzüntülüyüz afet gününden beri ne yaşadığımızı biliyoruz, ne rahatız. Tabii artık bundan sonraki süreci değerlendirmek gerekiyor, çok büyük kayıplarımız var. Bu afet 10 ilimizi vurdu, kolay bir şey değil, bu konuda sadece devlete değil herkese görev düşüyor, bütün sivil toplum kuruluşlarına, vatandaşlarımıza. Zaten vatandaşlarımız çok hızlı bir şekilde büyük bir seferberlik ilan ettiler” diye konuştu.

Başkan Çatlık; “Afet bölgesinden vatandaşlarımız yavaş yavaş ilimize geliyorlar, onlara burada nasıl yardımcı olacağız? Sosyo-psikolojik olarak onları nasıl topluma kazandıracağız ve bundan sonraki hayatlarını nasıl götürmelerini sağlayacağız? Aslında işimiz yeni başlıyor. Tabii çok kaybımız var, çok üzüntülüyüz. Ben eğitimciyim, şuan bize de birçok müracaat oluyor, bizler de elimizden geldiği kadar oralardan gelen afetzedelere sahip çıkmaya çalışıyoruz. Evlatlarını okutacağız, birçok özel okuldaki arkadaşlarım, devlet okullarındaki müdürlerimiz, il ilçe milli eğitimimiz bu konuda çok hassas. Bundan sonraki en büyük hedefimiz onları topluma kazandırıp, yaşamış olduklarını unutturup, daha güzel bir şekilde hayata bakışlarını sağlamak” ifadelerinde bulundu.

AYSİAD ve GENÇ AYSİAD’ın çalışmalarından bahseden Mahmut Çatlık; “Deprem olduğu gün, diğer afetlerde de elimizden geleni yaptığımız gibi yine arkadaşlarımızla çok hızlı bir şekilde organize olduk, elimizden geldiği kadar üyelerimiz, paydaşlar ve belediyelerle beraber birçok malzeme gönderdik, halen de aslında bu işlere devam ediyoruz. Şuan genç AYSİAD topluluğumuzla beraber gelen afetzedelerimizi karşılıyoruz. Onların AFAD’A ulaşımını sağlıyoruz, bütün resmi işlemlerinde onların yanında oluyoruz. Ev tutmuşlarsa ona göre yardımcı oluyoruz veya KYK yurtlarında kalıyorlarsa ona göre yardımcı oluyoruz ve buna sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir