‘9. GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi’ başladı

‘9. GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi’ başladı

Ulusal ve uluslararası birçok yatırımcının bir araya geldiği GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi, Bodrum'da başladı.

Ulusal ve uluslararası birçok yatırımcının bir araya geldiği , 27-29 Ekim 2022 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşecek olan GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi başladı. Katılımcılara hem networklerini genişletme hem de uluslararası pazarlara açılma imkânı tanıyan zirve, İş Tanıtım Toplantıları sayesinde ‘nokta atışı’ görüşmelere kapı aralıyor.

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) Başkanı Neslihan Nazlıoğlu sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek; “BESİAD olarak ev sahibi olmaktan çok gururluyum. Sivil toplum kuruluşlarının varlıklarının temeli sosyal, toplumsal veya sektörel olaylarda farkındalık yaratarak topluma hizmet sunmaktır. Toplumun taleplerinin yerine getirilmesinde ve demokratik sürecin etkin işlemesinde önemli rol oynar” dedi.

ULUSAL EKONOMİYE GÜÇ KATACAK İŞ BULUŞMASI 

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Oktay Mersin girişimciliğin önemine değinerek; “devir artık girişimcilik devri. Ülkemizde girişimcilik ekosistemi önemli yol katetmiştir. Girişimcilik konusunda son 10 yılda dünyada düşük faizli, bol para dönemi yaşandı. İleride kar etmesi zor olan birçok girişim dahi yatırım aldı bu bolluk ortamında. Bu devir bitti. Dolayısıyla 2022 yılının başlarına kadar popüler olan hızlı büyüme işi rafa kalkmış onun yerini daha az para yakarak büyüme anlayışı almıştır. Şuan büyümek için daha az para yakan, karlılığa geçme planı daha net olan girişimler yatırım alabilmekte dolayısıyla onlar başarılı olabilmektedir. Girişimcilerin buna çok dikkat etmesini rica ediyorum” diye konuştu.

Gazeteci ve TV sunucusu Mesut Yar’ın moderatörlük görevini üstelendiği etkinlikte, Prof. Dr. Özgür Demirtaş, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın da aralarında yer aldığı konuklar ile söyleşiler gerçekleştirildi.

“KÜRESEL DÜNYADA KONUMUMUZU BELİRLEMEMİZ LAZIM”

Cumhuriyetin 100. yılında hem ülkemiz hem de dünyamız açısından önemli değişimlerin yaşanacağına dikkat çeken TÜSİAD Başkanı Orhan Turan; “Cumhuriyetimizin 100. yılında hem ülkemiz hem de dünyamız açısından önemli değişimlere gebe olabilecek küresel bir ekonomik ortam içerisinde konumumuzu ve geleceğimizi belirlememiz gerekecek. Günümüzün tahlilinde küresel ekonomiyi, uygunluk, enflasyon ve istikrar arasındaki hassas dengeyle tanımlayabiliriz. Ekonomik aktivitenin son 3 yılda tecrübe ettiği şoklar neticesinde dünyada ve ülkemizde ekonominin yavaşladığı yeni bir dönem içerisine giriyoruz, ekonomiler henüz pandeminin etkilerinden sıyrılmamışken Rusya, Ukrayna savaşının farklı kanallar üzerinden tetiklediği şoklara maruz kaldık. Öne çıkan enerji arz problemi Avrupa ekonomisi için koşulları fazlasıyla zorlaştırırken, ABD tarafındaysa yüksek enflasyon öncelikli konu başlığı haline geldi. Bu çerçevede global ekonomide üç temel konuyu yakından takip ediyoruz. Avrupa’da ki olası resesyon ve ihracatımıza yansıması, Asya’nın ve özellikle Çin’in hızlı yavaşlaması ve en önemlisi, ABD Merkez Bankası başta olmak üzere, tüm merkez bankalarının fiyat istikrarını önceliklendirdiği para politikalarının sıkılaştığı bir süreç. Bu süreç beraberinde doların güçlenmesini de getiriyor. Dünya’da Dolara, nakite erişim zorlaşıyor ve büyümenin de finansmanı zorlaşıyor” dedi.

“YENİ DÜNYA DÜZENİ KURULUYOR”

Yeni bir dünyanın kurulduğunu ve iklim değişikliğinin en önemli gündem maddesi olduğuna vurgu yapan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez de; “ Yeni bir dünyanın kurulduğu, iklim değişikliği gündemini harekete geçiren, yeşil mutabakat çağında, üye derneğimiz BESİAD ve üye federasyonumuz GESİFED tarafından 9’uncusu düzenlenen iş insanları zirvesinde sizlerle birlikte olmaktan büyük onur duyuyorum. Her ses, her renk ve her düşüncenin en büyük zenginliğimiz olduğunu düşünüyor, ülkemizin her bölgesinde iş insanıyla buluşmaya konuşmaya üretmeye devam ediyoruz. Değerli dostlarımız son 3 yılda küresel ekonomide ard arda yaşanan arz şoklarına şahitlik ediyoruz. Dünyamız enerjiden gıdaya, hammaddeden tedarik zincirine pandemi sonrası yaşanan şoku atlatamadan, Rusya ve Ukrayna savaşı, bölgesel çatışmalar ve göç dengesi mücadeleleriyle büyük bir belirsizliği de yaşıyoruz” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir