“Merkez bankasının faiz kararı, tartışma konusu bile olmuyor”

“Merkez bankasının faiz kararı, tartışma konusu bile olmuyor”

Enflasyon ve faiz ilişkisine değinen Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD)  Başkanı İbrahim Şenel; “Merkez bankasının faiz kararı, piyasada herhangi bir şekilde karşılık bulmuyor, tartışma konusu bile olmuyor” şeklinde ifade etti.

Enflasyon ve faiz ilişkisine değinen Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD)  Başkanı İbrahim Şenel; “Merkez bankasının faiz kararı, piyasada herhangi bir şekilde karşılık bulmuyor, tartışma konusu bile olmuyor” şeklinde ifade etti.

Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel, enflasyon ve faiz ilişkisine değindi. Başkan Şenel, şunları kaydetti: “Enflasyon yükselme eğilimine geçtiğinde, geçtiğimiz yıllarda faizi artırmışız, enflasyon düşüş eğilimine geçtiğinde faizi düşürmüşüz. Ardından enflasyon artış trendine geçmiş, fakat biz bu güne kadar hiç yapmadığımız şekilde faizi düşürmüşüz. Faizi düşürdüğümüz andan itibaren enflasyonun yükselme ivmesi artmış. Her faiz indirme kararında enflasyon yüksek bir ivmeyle tırmanmış. Yani aslında bu güne kadar enflasyon ve faiz beraber hareket etmiş ama ne olduysa geçen yıl enflasyon yükselişe geçtiğinde faizi düşürdükçe, enflasyonu körüklemişiz. Hadi biz bu işi bilmiyoruz, bu işi anlamıyoruz. Dünyadaki bütün büyük merkez bankaları da mı anlamıyor? Hikâyenin başlangıcı neydi? Bir pandemi gerçekleşti, üretimler durdu, depolar boşaldı. Sonra pandemiden bir çıkış söz konusu oldu, üretim patladı ve bunun akabinde enflasyonun yükselmesi beklenen bir süreçti. Herkes ne yaptı bu beklenen sürece karşılık pozisyon aldı. Burada bizim negatif ayrıştığımız bir durum söz konusu. Aslında kimsenin de faize çok baktığı yok. Geçen yıllarda merkez bankasının açıklayacağı faiz oranlarını heyecanla bekliyorduk. Merkez bankasının faiz kararı, piyasada herhangi bir şekilde karşılık bulmuyor, tartışma konusu bile olmuyor. ‘Kimse de buna göre pozisyon almıyor’ demektir. Herkes işine gücüne bakıyor, merkez bankası orada kafasına göre bazı işleri yapmaya devam ediyor.”

“Denizli’nin projeksiyonunu dijital merkeze dönüştürmemiz mümkün” Kriz ortamının fırsata çevrilebileceği parametrelerden birinin dijital dünya olduğuna dikkat çeken Başkan Şenel; “Denizli bölgesel olarak çok önemli bir yazılım kenti olma yolunda. Bu anlamda birçok firma var; hem teknolojiyi üretiyor hem de yazılım üretiyor. Denizli’nin projeksiyonunu, kentin gelişim projeksiyonunu bildiğimiz üretim yöntemlerinden çıkarak, önemli bir dijital merkez haline dönüştürmemiz de mümkün. Bakanlığın da açıkladığı 7,5 milyar avroluk meseleyi de merkezine koyduğunda, işletmeleri kendisini dijital dönüşümle ilgili birçok noktada konumlandırması açıkçası inanılmaz bir fırsat. Zaten bu zorlanıyor. Denizli sanayisinin bu fırsatı değerlendirmesi başka bir kapı da açar. İşletmelerin kendisini buna göre evirmesi, rakiplerinin gözünde büyük bir avantaj da sağlayabilir. Denizli’nin bu anlamdaki avantajlarını da yavaş yavaş görmeye başlayabiliriz” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir