“Finansmana bir şekilde ulaşıyoruz”

“Finansmana bir şekilde ulaşıyoruz”

Merkez Bankası’nın politika faizinde yaptığı indirim hakkında konuşan Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı Okan Konyalıoğlu, “Faiz 10,5’den 9’a düştü, yaşasın artık kendimizi daha ekonomik fonlayabiliyoruz tarafında bir karşılığı olduğunu çok düşünmüyorum. Bunu, ‘finansmana ulaşım çok zorlaştı’ anlamında da söylemiyorum ama finansmana bir şekilde ulaşıyoruz” dedi.

Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı Okan Konyalıoğlu, Merkez Bankası’nın politika faizinde yaptığı indirimi değerlendirdi. Konyalıoğlu; “Merkez Bankası’nın referans faiz oranları 10,5’den 9’a indi. Bunun ben sanayici veya ticaretle iştigal eden iş insanlarında bir karşılığı olduğunu düşünmüyorum. Yani ‘faiz 10,5’den 9’a düştü yaşasın, artık kendimizi daha ekonomik fonlayabiliyoruz’ tarafında bir karşılığı olduğunu çok düşünmüyorum. Bunu, ‘finansmana ulaşım çok zorlaştı’ anlamında da söylemiyorum ama finansmana bir şekilde ulaşıyoruz. Birçok işletmeci şuanda yatırım tarafındaki ihtiyacını kısmış durumda. Yatırımların çoğu beklemeye alınmış durumda.

Hâl böyle olunca işletme sermayesinin dışında ekstrem bir fon ihtiyacı olmadığını görüyorum. Buradaki ana problem yatırım için bir fon bulunamaması ve şuandaki şartlar da Türkiye için konuşursak yatırım ortamına çok uygun değil zaten. İşletme sermayesin için olan fonumuzda az veya çok, bir şekilde yönetilebildiğini düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

Okan Konyalıoğlu
Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı

“İlan edilen bir süreç yaşandığını düşünüyorum”

Mevcut piyasa şartları hakkında konuşan Başkan Konyalıoğlu; “Burada tabii ilginç olan 10,5’dan 9’a ineceğinin bir ay önce açılanmış olması. Yani kapalı ekonomilerdeki model gibi bir ay sonra ne olacağını biliyor olmak; rekabetçi bir ortam değil. Şuanda biraz daha dışa kapalı, dış etmenlere kapalı, serbest piyasa şartlarından uzaklaşan bir yapı ve bundan sonra da artmayacak diye bir söylenti var. Yani ekonomimizde, piyasa şartlarının getirdiği sonuç değil, ilan edilen bir süreç yaşandığını düşünüyorum. Bu da serbest piyasa şartlarıyla tabii ki çok uyuşmayan bir süreç ama Türkiye’de şu anki sürecimiz de böyle yürüyor” şeklinde ifade etti.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir