Ekonomi bu Zirve’de konuşuldu

Ekonomi bu Zirve’de konuşuldu

Bodrum’da, Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) ve Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) iş birliği ile "9. GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi" düzenlendi.

Yüksek katılımla gerçekleştirilen ve GESİFED Başkanı Oktay Mersin ile BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı zirvede, Aydın, Muğla ve Denizli bölgelerindeki iş insanları ile Azerbaycan ve Moldova’dan da davetliler yeni iş fırsatlarını konuştu. Yüz yüze görüşmeler ile panellerin de yapıldığı zirvede, küresel ısınma ve dijital markalaşma alanında yürütülecek çalışmalar ile bölgesel ve ulusal ekonomi konuları da ele alındı.

Mesut Yar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Sönmez, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ve akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın da arasında yer aldığı konuşmacılar katıldı.

“BİR ARAYA GELEREK ORTAK AMACA HİZMET EDİYORUZ”

Zirvede söz alan BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, böyle bir zirveye ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük onur duyduğunu belirterek; “20 yıllık BESİAD kültürümüzde, 9.’sunu bağlı olduğumuz federasyonumuz GESİFED ile düzenlediğimiz iş zirvemizin üstlendiği vizyon ve misyon açısından ev sahibi olmaktan BESİAD adına çok gururluyum, yaşadığım kentim Bodrum adına da çok gururluyum” dedi. Ayrıca konuşmasında sivil toplum örgütlerinin önemine de değinen Nazlıoğlu, iş dünyasının ortak bir amaç için bir araya gelmesinin önemine vurgu yaparak, pandemi ve pandemiden sonra yaşanan gelişmeleri ele aldı.

“DÜNYA BÜYÜK DEĞİŞİMDEN GEÇİYOR”

Zirveye katılan Denizlili iş insanı GESİFED Başkanı Oktay Mersin de, Türkiye’nin en büyük iş insanları topluğunun bugün bir araya gelmesinin önemine vurgu yaparak, dünyada yaşanan gelişmeler ve değişimlere değindi.  Dünyada ve küresel ekonomide önemli değişimlerin yaşandığına değinen Başkan Mersin; “ Artık rekabet ettiğimiz dünya aynı dünya değildir. Yeni kuralların zorlukları aynı zamanda büyük fırsatlar olan dünyadır. Ülkelerin uluslararası arenada rekabetçiliği, firmaların ne kadar rekabetçi olduğuna bağlıdır. Bugün o devir bitti dolayısıyla 2022 yılının başına kadar popüler olan, önemli olan sadece hızlı büyümedir anlayışı rafa kalkmış. Onun yerini daha az yakarak büyüme anlayışı almıştır. Şuan büyümek için daha az para yakan, karlılığa geçme planı daha net olan girişimler yatırım alabilmekte, dolayısıyla onlar başarılı olabilmektedir. Girişimcilerin buna çok dikkat etmesini rica ediyorum” dedi.

“KÜRESEL EKONOMİDE KONUMUMUZU BELİRLEMEMİZ GEREKECEK”

Artık tüm sektörlerin küresel ekonomide geleceğini ve konumunu belirlemesi gerektiğini belirten TÜSİAD Başkanı Orhan Turan; “Cumhuriyetimizin 99. Yıl dönümünü kutladığımız bugünlerde, Cumhuriyetimizin 100. Yılında hem ülkemiz hem de dünyamız açısından önemli değişimlere gebe olabilecek küresel bir ekonomik ortam içerisinde konumumuzu ve geleceğimizi belirlememiz gerekecek. Günümüzün tahlilinde küresel ekonomiyi, uygunluk, enflasyon ve istikrar arasındaki hassas dengeyle tanımlayabiliriz. Ekonomik aktivitenin son 3 yılda tecrübe ettiği şoklar neticesinde dünyada ve ülkemizde ekonominin yavaşladığı yeni bir dönem içerisine giriyoruz, ekonomiler henüz pandeminin etkilerinden sıyrılmamışken Rusya, Ukrayna savaşının farklı kanallar üzerinden tetiklediği şoklara maruz kaldık. Öne çıkan enerji arz problemi Avrupa ekonomisi için koşulları fazlasıyla zorlaştırırken, ABD tarafındaysa yüksek enflasyon öncelikli konu başlığı haline geldi. Bu çerçevede global ekonomide üç temel konuyu yakından takip ediyoruz. Avrupa’da ki olası resesyon ve ihracatımıza yansıması, Asya’nın ve özellikle Çin’in hızlı yavaşlaması ve en önemlisi ABD Merkez Bankası başta olmak üzere, tüm merkez bankalarının fiyat istikrarını önceliklendirdiği para politikalarının sıkılaştığı bir süreç. Bu süreç beraberinde doların güçlenmesini de getiriyor. Dünya’da Dolar’a nakde erişim zorlaşıyor ve büyümenin de finansmanı zorlaşıyor. Artık global ekonomi Türkiye perspektifinden baktığımızda destekleyici değil aksine son derece sınayıcı hale geliyor” dedi.  

“DÜNYADA BÜYÜK BİR BELİRSİZLİK YAŞANIYOR”

Yeni dünya düzeninin kurulduğu, iklim değişikliklerinin gündeminin harekete geçtiği bir dönemde olunduğunu hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez; “Her ses, her renk ve her düşüncenin en büyük zenginliğimiz olduğunu düşünüyor, ülkemizin her bölgesinde iş insanıyla buluşmaya konuşmaya üretmeye devam ediyoruz. Son 3 yılda küresel ekonomide ard arda yaşanan arz şoklarına şahitlik ediyoruz, dünyamız enerjiden gıdaya, hammaddeden tedarik zincirine pandamı sonrası yaşanan şoku atlatamadan, Rusya Ukrayna savaşı, bölgesel çatışmalar ve göç dengesi mücadeleleriyle büyük bir belirsizliği de yaşıyor” dedi.

İŞ DÜNYASINDAN ZİRVEYE TAM NOT

Yapılan zirvenin iş dünyası açısından önemli olduğuna ve küresel ekonomide yaşanan son gelişmelerin bu zirvede alındığını belirten iş insanları da, zirveye tam not verdi. Denizlili iş insanı ve DEGİAD Başkanı Hakan Urhan; “Güzel bir organizasyon oldu.  Gerçekten Türkiye’nin duayen insanlarını yine Bodrum’da burada ağırlamaktan da gurur duyuyoruz. Çok güzel bir organizasyon oldu, iki aydır yoğun bir emek sarfediliyor sonuçlarını da bugün alıyoruz, geri dönüşler de çok güzel” dedi.

 Zirvede önemli kazanımların sağlandığını belirten DESİAD Başkanı İbrahim Şenel de; “Biz de kardeş derneğimize destek olmak ve bu etkinliği takip etmek adına Denizli’den buraya geldik.  Bodrum’da bu etkinliği takip ediyoruz. Gerçekten ben önemli kazanımlar elde edeceğimizi düşündüğümüz bir ortam olduğunu düşünüyorum” dedi.

GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Ülker de kendisinin aslen Denizlili olduğunu belirterek; “ Hoş bir tesadüf oldu ben aslen Denizliliyim, Çal-Bekilliliyiz aslen baba tarafından ama annem Didimli olduğu için birazda Didim’lilik var, Söke Sögiad üyesiyim ben aynı zamanda eski Dönem Başkanıyım.

Sabah Özgür Demirtaş’ın konuşmasında en önemli şey eğitimin, matematiğin muhakkak dikkate alınması gerektiği, bunun dışındaki tüm farazi görüşlerin, konuşmaların çok ciddi sıkıntılar yaratabileceği ekonomide. Genel olarak kesinlikle katılıyorum yani eğitim matematik, finansal bilgiler, dünyadaki gelişmeler hem doğru değerlendirilip ayakları yere basan ciddi önlemler alınmalı” dedi.

Başarılı bir organizasyonda yer almaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Aydın Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı  ve GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Senem Barut da; “ Şuan içinde bulunduğumuz organizasyon gerçekten çok kıymetli, çok değerli.

Pandemiden sonra çok özlenen bir atmosfer bu ve burada çok kıymetli, çok değerli, kendi alanında çok başarılı isimler var onlarla birlikte olmakta çok güzel. BESİAD ve GESİFED burada çok değerli katkılar sağladı, birçok fedakârlık ve özveriyle bu organizasyonu yaptı. Gerçekten de çok başarılı, keyif alıyoruz” dedi.

Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından bilgi almanın önemli olduğuna vurgu yapan Sadık Ventures Kurucu Ortağı Canberk Mersin ; “Bugün Bodrum’da Gesifed ve Besiad ev sahipliğinde çok güzel bir organizasyon gerçekleştirildi. Dijital markalaşma, girişim ve yeşil dönüşümle alakalı konularında Türkiye’de önde gelen, en uzman kişiler bugün hem panelist olarak hem de konuşmacı olarak yer aldı.

Katılım ve ilgi de oldukça yüksekti. Hem Türkiye’nin çeşitli yerlerinden hem de ege bölgesinden oldukça yoğun bir katılım vardı. Girişimcilik ve markalaşma panelinde ise girişimcilik ekosisteminin Dünya’da nereye gittiği, finansal piyasaların, borsaların ve teknolojik inovasyonun önümüzdeki dönemde nerelere gideceği, bizi neler beklediği konuşuldu” dedi.

Katılımdan dolayı mutlu olduklarını ifade eden GESİFED Genel Sekreteri Özlem Köseoğlu; “Bu etkinliği Besiad 8 sene yapmıştı, 9’uncu senesinde GESİFED ortaklığıyla yaptı.

Çok değerli konuşmacılarımız vardı. TÜRKONFED ve TÜSİAD destekledi, Özgür Demirtaş konuğumuzdu o da çok güzel bilgiler verdi. Çok heyecanlı ve güzel bir programdı, katılım çok güzeldi, gayet mutluyuz” dedi.

Zirvede hem iş dünyasının sorunlarının hem de ekonominin ele alındığını belirten TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Okay Salgar; “BESİAD bizim federasyonumuzda çok etkin bir dernek 9’ uncusu yaptığı bu aktiviteyi sürdürülebilir olması ayrıca çok güzel bir şey ve bütün iş âleminin burada hem sorunlarını hem ülkenin ekonomik sorunlarını dinlemek, birbirleriyle olan ticari ilişkilerini geliştirmek adına her yıl düzenlenen bir organizasyon. 

Bölgemizin etkinliği, bölgemizin gelişmesine, sanayisine büyük katkı sağladığını düşünüyorum” dedi.

BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu da bugün sadece ekonominin değil, Bodrumun güzelliklerinin ve kültürünün de iş dünyasına tanıtıldığını ifade ederek, “ Bodrum dediğimiz zaman; denizi, güneşi ve sadece sezon olarak algılanıyor ve eğlence hayatı algılanıyor.

Bizim burada asıl işlemek istediğimiz, Bodrum’un son derece önemli kültürel değerleri, misafirlerimizi bir kültürel yolculuğa çıkaralım istedik.

4 tane teknemiz var toplam 80-90 kişiyiz, bir teknemize Halikarnas Balıkçısı anlatılıyor arkeolog bir misafirimiz tarafından, bir teknemizde Bodrum tarihini anlatan müze müdürümüz var, birinde deniz müzesi anlatılıyor, dolayısıyla gelen misafirlerimize Bodrum’un kültürel değerlerini de tanıtalım istedik” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir