“Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde”

“Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde”

Denizli Sanayi Odası’nca yürütülen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından ‘Üreten Şehirler Güdümlü Proje Programı’ kapsamında desteklenen ‘Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde’ projesi start aldı.

Teknoloji Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından ‘Üreten Şehirler Güdümlü Proje Programı’ kapsamında desteklenen ve Denizli Sanayi Odası (DSO) tarafından yürütülmekte olan ‘Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde’ projesinin açılış toplantısı DSO’da yapıldı. Toplantıya; DSO Başkanı Selim Kasapoğlu’nun yanı sıra, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Temsilcisi Tuba Budak ve sanayiciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DSO Başkanı Selim Kasapoğlu; “2018 yılından bu yana kalkınma ajansımızla birlikte başarıyla sürdürdüğümüz, temiz üretim hareketi kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Makine Mühendisleri Odası ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile iş birliği içinde bu proje oluşturuldu.

Bu projenin kapsamı; Denizli’de tekstil sektöründe faaliyet gösteren 40 boya, apre firmasının enerji tüketimlerini, bu enerji tüketimleri derken; su, elektrik, gaz ve diğer hammadde tüketimleri, bunların TÜBİTAK MAM desteğiyle sarfiyatlarının kontrol edileceği, değerlendirileceği ve yine TÜBİTAK tarafından firmaların eksik ya da güçlü yönlerinin ortaya çıkarılacağı bir proje olarak oluşturuldu. Denizli’de yaklaşık 40 boya firması var, sonuçta bu gün geldiğimiz noktada; ülkede ve dünyada sürdürülebilirlik kavramı önemli bir konu ve ayrıca verimlilikte önemli. Biz bugün yaptığımız bu çalışmayla, hazırladığımız bu projeyle, boyahanelerin teker teker enerji tüketimlerini hesaplayacağız. Arkasından da güçlü tarafları ne firmaların? Zayıf tarafları ne? Hangi firmada su tüketimi fazla? Hangi firmada düşük ve bunlar firmalara bir rapor halinde verilecek. Yaptığımız proje bunu kapsıyor ve yaklaşık 3 milyon liralık bir proje bu. Projemiz kapsamında Denizli’de tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren bu 40 işletmenin genel değerlendirmesi yapılacak ve bu fizibilite raporları işletmelere verilerek bundan sonraki süreçte de yapılması gereken yatırımlar nelerdir? Bu yatırım ihtiyaçları nelerdir? Firmalara bu noktada nasıl destek verilebilir? Bunların değerlendirmesini yapmış olacağız. Bir şekilde Denizli’de temiz bir üretim nasıl olur? Verimli bir üretim nasıl olur? Firmalarımıza bu konuda önderlik, rehberlik yapmış olacağız” dedi.

“Proje Bakanlığımız tarafından finanse ediliyor”

Projenin, ‘Üreten Şehirler Programı’ kapsamında desteklendiğinin altını çizen GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, şunları söyledi: “Üreten Şehirler Programı Türkiye’de çok kısıtlı sayıda ilde uygulanıyor. Denizli gibi Kayseri gibi Antep gibi Konya gibi illerde uygulanıyor. Bu proje de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından finanse ediliyor. Burada sayın başkanımızın da belirttiği gibi 2018 yılından beri temiz üretimle ilgili birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyemizde, Başkanımız da gerçekten bu konularda gerçekten ilgi duyuyor ve bizlere yardımcı oluyor. Bu kapsamda temiz üretim, mali destek programı da yürüttük Doğal Hayatı Koruma Vakfı’yla ortaklaşa işler de yaptık. Bu yıl da yine özellikle önümüzdeki dönemde önemi daha da artacak, sanayimiz ve yaşadığımız ekosistem açısından bu yeşil dönüşüm, temiz çevre, konularında da büyük önemi olan bir projeyi destekleme fırsatımız oldu.”

Toplantı çok çok özel,  olduğunu ifade eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şunları kaydetti: “Dünyamızın, ülkemizin, şehrimizin geleceğini ilgilendiren sürdürülebilir üretim anlamında güzel bir çalışma. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu çevreyle ilgili ne tür olumsuzlukların olduğunu her geçen gün daha da fark ediyoruz ve bunun nereye varacağını da önden görebiliyoruz. Duyarlı yatırımcılarımız, iş insanlarımız bunu dertlenmiş sadece üretmek değil, doğayı korumak ve o sürdürülebilirlik noktasında yaşamlarını ve üretimlerini sürdürebilmek noktasında gayretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Tabii su çok kıymetli, hele boyahanelerde kullanılan su gerçekten miktar itibariyle çok çok fazla; birkaç ay önce sanırım bir boyahanemizde açılış yapmıştık. Bir suyu iki defa kullanmak noktasında bir proje gerçekleşmişti. Bu çok çok kıymetli çünkü su üretilebilen bir şey değil, olmadığı zaman çözümü yok ve su hayatın sonu. Onun için suyu verimli kullanabilmek kirletmemek çok çok kıymetli. Bir başka boyuttan baktığımızda, enerji; enerji de çok çok kıymetli çünkü enerji üretirken bu enerjiyi neyle elde ettiğiniz önemli, eğer fosil yakıtlarla enerji üretiliyorsa, biliyorsunuz. Karbon salınımı ve sera gazı noktasında birçok olumsuzluğa sebep olunuyor. Onun için bu Güney Ege Kalkınma Ajansımız, yönetiminde de bulunduğumuz için bu projeyi çok çok önemsedik ve bir çalışma yapılacak daha verimli daha az suyla daha az enerjiyle yapılacak olan çalışma oradaki iş insanlarımıza takdim edilecek. Tabii ki uygulandığı zaman çok önemli hem enerji tasarrufu hem de su tasarrufu ve tabii ki çevreye de temiz bir atık verme noktasında çok büyük katkı sağlayacak. Ben aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra biliyorsunuz Türkiye Enerji Kentler Birliği Başkanlığı’nı da yürütüyorum. Gerçekten enerji üretmek hem çok maliyetli hem de her yerde üretilebilen bir şey değil. Bu noktada bu çalışmayı ben önemsiyorum. Gerçekten çalışanları, katkı sağlayanları, hepinizi tebrik ediyorum. Yarınımız bu günden daha güzel, daha yaşanabilir olsun. Gelecekteki çocuklarımıza temiz hava, temiz su ve temiz çevre bırakmakta inşallah bu çalışmalarımız katkı sağlasın.”

“Projeyi Mart 2013’te bitirmeyi planlıyoruz”

Saha çalışmalarına başladıklarını ve firmalardan çok ciddi bir destek gördüklerini ifade eden TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Temsilcisi Tuba Budak; “Projenin yürütücü kuruluşu Denizli Sanayi Odası, hizmet sağlayan kuruluş TÜBİTAK MAM. Bu proje aslında Haziran 2022 itibarıyla iki kurum tarafından imzalandı. Mart 2013’te bitirmeyi planlıyoruz. Burada açılış toplantısına müteakip bir eğitim gerçekleşecek. Akabinde başladığımız hali hazırdaki saha çalışmaları yürütmekteyiz. Bunların sonunda her bir tesise fizibilite raporu sunacağız. Projenin sonunda da Denizli Sanayi Odası’na bir konsolide rapor sunmayı planlıyoruz. Burada ilerleyen süreçte çalıştaylar yapmayı da planlıyoruz. Projemizin kapsamında yoktu ama firmalar çok istekli, biz çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu süreçte de TÜBİTAK MAM olarak elimizden geleni yapma gayretindeyiz. Metodumuz aslında çok basit. Biz sahaya girdiğimizde hammaddenin girişinden, proses edilmesi ve ürünün çıkışına kadarki tüm süreci su, hammadde ile enerji kapsamında oluşan atık ve atık su kapsamında değerlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.