“Enerji verimliliği daha fazla önemli hale geldi”

“Enerji verimliliği daha fazla önemli hale geldi”

İklim Diplomasisi Haftası kapsamında organize edilen ‘Gelecek İçin Enerji’ başlıklı bilgilendirme toplantısında konuşan Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, “Enerji verimliliği günlük işlerimizde yani kısa vadeli programlarımızda da daha fazla önemli hale gelmiş gözüküyor” diye konuştu.

Denizli Sanayi Odası (DSO) AB Bilgi Merkezi tarafından İklim Diplomasisi Haftası kapsamında, ‘Gelecek için Enerji’ başlıklı bilgilendirme toplantısı organize edildi. Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği ve Siemens’ten Mert Kalpar, Menderes Tekstil’den Mert Bakırlı, Deniz Tekstil’den Berkant Topaloğlu ve ZeroBuild İnstitute ve AB İklim Paktı Elçilerinden Hale Erol Hakan, toplantıda sunum gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan DSO Başkanı Selim Kasapoğlu; “Son zamanlarda, son günlerde dünyanın içinde bulunduğu durum, küresel ısınma, sürdürülebilirlik kavramını çok fazla ortaya koydu. Geçtiğimiz bu dönemde artık dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması ve global ısınmanın önüne geçilmesi için sürdürülebilirlik kavramı dünyanın gündeminde. ‘Sürdürülebilirlik’ deyince insanlığın tükettiği enerji ve bu enerjinin elde ediniminde doğaya verdiği sera gazı, sürdürülebilirlik kavramını derinden etkiliyor ve global ısınmayı arttırıyor. ‘Sürdürülebilirlik’ dediğimizde; enerjinin kullanımı, enerjinin kaynağı ve enerjinin verimliliği artık hepimizin gündemindedir. Biliyorsunuz son dönemde bu kavramların dışında dünya bir kaosun içine de girdi. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş, gerilim enerji piyasalarını derinden etkiledi. Bu noktadan baktığımızda da enerji verimliliği günlük işlerimizde yani kısa vadeli programlarımızda da daha fazla önemli hale gelmiş gözüküyor. Türkiye’de özellikle doğalgazda artan fiyatlar ve bunların elektriğe yansıması, sanayi üretimindeki maliyetlerin artışı da enerji verimliliği konusunda bizleri önlem almaya, kendimizi geliştirmeye itiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması da dünyadaki pek çok kurumun, pek çok ülkenin gündeminde” dedi.

“Enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerjiyi gündemimizde tutacağız”

DSO olarak enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kavramını hep ajandalarında tuttuklarını ifade eden Başkan Kasapoğlu, şunları söyledi: “Denizli Sanayi Odası yeni yönetimi olarak göreve yeni başladık. 3 haftalık bir yönetimiz ama oluşturduğumuz komisyonlarda sürdürülebilirliğe yer verdik, enerji verimliliğine yer verdik, yenilenebilir enerjiye yer verdik. Bundan sonra bizler Denizli Sanayi Odası olarak bu tür programlarla, yaptığımız faaliyetlerle enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerjiyi sürekli gündemimizde tutacağız. Seçim sürecinde Denizli’de küçük sanayicilerde dâhil olmak üzere ortak kullanılabilir güneş enerji sahaları oluşturmayı vadetmiştik. Bununla ilgili çalışacağımızı söylemiştik. Biz bu hafta Ankara’ya yaptığımız seyahatte bakanlıklarla bu konuyu da gündeme getirdik. Bizler Denizli’de ‘GES OSB’ diye tabir edebileceğimiz geniş alanlarda, firmaların ihtiyacı kadar güneş enerjisi yatırımı yapabildiği alanlar oluşturmayı planlıyoruz. Bu alanlarla sanayicinin yeşil enerjiye ulaşımını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Denizli Sanayi Odası olarak bunun gibi projelerle Denizli’nin gündeminde olacağız. Avrupa Birliği Bilgi Merkezi bizimle birlikte, bu merkezin aktivitesini daha çok arttırmaya çalışacağız. Çünkü biliyorsunuz Yeşil Mutabakat, Avrupa Birliği’nin konusu. Avrupa Birliği’nin gündeme getirdiği konu ve Türkiye olarak da biz ‘yeşil mutabakat’a kısa zamanda hazırlanmalıyız. Sanayicilerimizi buna hazırlamamız gerekiyor. Çünkü önümüzdeki süreçte karbon vergileri ülkenin gündeminde olacak, sanayicinin gündeminde olacak. Bizler açıkçası Denizli’nin buna henüz hazır olduğunu düşünmüyoruz; farkındalığı artırmamız lazım. Şirketlerde, işletmelerde yeşil enerji çalışmalarını artırmamız lazım, yatırımların önünü açmamız lazım. Bununla ilgili destekleri Denizli’ye getirmemiz lazım. Bunun gibi birçok konu gündemimizde, ajandamızda.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.