“Demek ki bizim paramıza bir sıfır eklenmiş”

“Demek ki bizim paramıza bir sıfır eklenmiş”

Para politikalarında kullanılan enstrümanlar hakkında konuşan Babadağlı Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı; “Ben iki noktaya vurgu yapayım. Bir tanesi; geçtiğimiz ağustos, eylül aylarında KGF kredileri çıktığı dönemde konuşulduğunda, esnaflara 50 bin TL KGF kredisi çıkacağı söyleniyordu. Bugün 500 bin lira konuşuluyor. Demek ki bizim paramıza bir sıfır eklenmiş, bir senede paramız pul olmuş” dedi.

Babadağlı Sanayici İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Şeref Arpacı, para politikalarında kullanılan enstrümanlar hakkında konuştu. Başkan Şeref Arpacı; “Ben iki noktaya vurgu yapayım. Bir tanesi; geçtiğimiz ağustos, eylül aylarında KGF kredileri çıktığı dönemde konuşulduğunda, esnaflara 50 bin TL KGF kredisi çıkacağı söyleniyordu. Bugün 500 bin lira konuşuluyor. Demek ki bizim paramıza bir sıfır eklenmiş, bir senede paramız pul olmuş. Faizin düşeceğini bir buçuk ay önceden biliyoruz. Bu gece 12’de bir kararnameyle yarın ne olacağını bilemiyoruz.

Şeref Arpacı
Babadağlı Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı

Bırakın önümüzdeki haftayı, bırakın aralık ayını, bırakın ocağı şubatı, martı. Bildiğimiz bir tek şey var; faizin düşeceği. Tek haneli rakamlara düştü. Niye 9’a düştü ki? Aslında faizi düşürmek ne demek? Bu; para piyasasındaki enstrümanları tek yönlü kullanacağım, faizi düşüreceğim demek. Niye biz diğer merkez bankaları gibi 6 aylık-1 senelik bir öngörüde bulunup, eğer bunlar olursa yükseltirim, eğer bunlar olursa sabit tutarım, bunlar olursa düşürürüm gibi bir öngörü yapamıyoruz? ‘Düşüreceğiz’ diyoruz. Tamam, düşürürken de bunun argümanını şöyle açıkladık; üretimi arttıracağız, istihdamı arttıracağız, ihracatı arttıracağız, yatırımı finanse edeceğiz, yatırımı arttıracağız. Dört madde. Sayalım, ihracatımız nerede? Üretimimiz nerede? İstihdamımız nerede? Yatırımımız nerede? Var mı bir tane yatırım yapan? Yok, yatırımları durduran çok. İstihdam artışı var mı? Yok, işçi çıkaran çok. İhracatını bırak arttırmayı, sabit bir düzeyde tutabilen var mı? Yok. Üretim endekslerine bakın, hangi seviyelerde Türkiye’de, düşmüş. Demek ki biz bir yerde yanlış yapmışız ya da bunu bile bile yapmışız. Nedir bundaki sebep bilmiyorum” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir