Asgari ücrette son durum!

Asgari ücrette son durum!

2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri öncesinde, 24 milyonu ilgilendiren asgari ücret zammına siyaset bulaştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, asgari ücreti sadece “açlık sınırına göre” hesaplayan Türk İş Başkanı’nı eleştirince, Başkan Atalay daha önce istediği 7 bin 785 rakamını 9 bin liraya yükseltti. Atalay, son toplantıda “yoksa imzalamam” deyince komisyon dağıldı. Siyasete ve seçime endekslenen yeni asgari ücret rakamı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne taşındı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise grup toplantısı için geldiği Meclis’te yaptığı açıklamada, asgari ücretin yarın açıklanacağını söyledi.

Grup toplantısından sonra işçi, işveren ve çalışma bakanı ile görüşeceğini söyleyen Erdoğan, açıklamanın yarın yapılacağını vurguladı.

Bu arada gruba gelen Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ise Erdoğan’ın aksine asgari ücretin açıklanacağı tarihin belirsiz olduğunu söyledi

Kılıçdaroğlu 10 bin 728 lira olmasını istedi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını dün yaptı. Sayıları 24 milyonu bulan, asgari ücreti bekleyenlerin gözü yapılacak açıklamada idi.

Ancak, daha önce 7 bin 286 lira isteyen Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, asgari ücret rakamını 9 bin liraya yükseltince komisyon dağıldı. Peki, ne oldu da Türk-İş Başkanı Atalay, son gün asgari ücret rakamını 9 bin liraya yükseltti. Peki ne oldu da Atalay asgari ücret rakamını 9 bin liraya yükseltti

Masayı Kılıçdaroğlu dağıttı

Komisyonun son toplantısından saatler önce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk İş Başkanı Ergun Atalay’ı, yeni asgari ücreti, “açlık sınırına göre” belirlediği için eleştirdi. Televizyonların Ankara Temsilcileriyle buluşmasında Kılıçdaroğlu’na “Asgari ücret ne kadar olursa siz tatmin olursunuz?”diye sordum.

CHP Genel Başkanı, asgari ücret rakamının “10 bin 128 lira” olmasını istedi. Ardından da isim vermeden, yeni asgari ücreti sadece “açlık sınırına” göre belirleyen Türk-İş Başkanı Ergun Atalay’ı eleştirdi.

“İşçinin hakkını savunacak kişi, sadece açlık sınırı değil, milli gelirdeki artıştan da pay isteyecek, enflasyonun giderilmesini de isteyecek. “Asgari ücret belirlenirken sadece açlık sınırının dikkate alınmış olması bizi rahatsız ediyor. Hem milli gelirdeki artış, hem de enflasyondaki artış dikkate alarak, normalde asgari ücretin 10 bin 128 lira olması gerekir.”

Türk-İş Başkanı çıtayı yükseltti

Bunun üzerine asgari ücret tespit komisyonuna giden Türk-İş’in Başkanı Ergün Atalay, daha önce 7 bin 785 lira olarak belirlediği asgari ücret rakamını 9 bin liraya yükseltti. Asgari ücret olarak 7 bin 785 lira rakamını vermediklerini hatırlatarak, “Bizim bu zamana kadar hiçbir teklifimiz olmadı “diye konuşması dikkati çekti Atalay, “ Bizim teklifimiz 9 bin TL. Verirlerse imzalarız, vermezlerse işin içinde olmayız” resti ortamı kızıştırdı. Görüşmelerde asgari ücretin 8 bin 250-8 bin 500 arasındaki bir rakam konuşuldu Ancak,  TİSK bu rakama itiraz etti. Türk-İş’in müzakere heyeti toplantıdan ayrıldı.

İktidarı zor duruma düşürmek istemeyen Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, yalnızca kasım ayı açlık sınırı verisi olan 7 bin 785 TL’yi baz aldıklarını söyledikleri için eleştirilerin odağı olmuş, “Bu parayla sen geçin başkan!” tepkileri yükselmişti.

Asgari ücret yarın açıklanacak

Bu belirsizlikten sonra gözler Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne çevrildi.  AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne söyleyeceği merak konusu oldu. Erdoğan, Meclis’te yaptığı açıklamada Türk İş Başkanı ile görüşmeyeceğini söyledi. Erdoğan, çalışma bakanı ve işveren sendikası ile masaya oturacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında için geldiği Meclis’te, bu konudaki sorulara, “bakanımla işveren sendikası başkanıyla oturulur konuşulur. Değerlendirmemizi yaparız inşallah hayırlı bir adım atar neticeye varırız” dedi.

Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

“ Öyle herkesin her söylediği ile adım atacak halimiz yok, çünkü bizim sırtımızda küfe var, sırtında küfe olmayanlar rahat konuşur, bizim sırtımızdaki 85 milyonun taşındığı bir küfedir.

Bunların hepsini düşüneceğiz eğitimden sağlığa adaletten emniyete ulaşımdan alt üst yapı sorunlarına kadar, bunlar bir şeyle yapılacak değil mi sırtında küfe olmayanlar bol boy atıp tutuyorlar.”

Maalesef sonuç alamadık.

 Gruba gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise “Asgari ücret için görüşmeler devam ediyor. Maalesef dün sonuç alınamadı” dedi. Bilgin, dördüncü asgari ücret toplantısının ne zaman yapılacağına ilişkin ise, “Tarih henüz belli değil, görüşmeler devam ediyor” diye konuştu.

Siyasete alet edildi

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, asgari ücretin siyasete alet edildiğini belirterek, asgari ücret tespit komisyonunda işçi-işveren-hükümet yerine üç kişinin oturduğunu söyledi ve “bunların adı, Erdoğan,Erdoğan,Erdoğan’dır” diye konuştu.

Emin Varol/ANKARA

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir