Asgari ücret bugün açıklanıyor

Asgari ücret bugün açıklanıyor

Erdoğan, Çalışma Bakanı ile “gece zirvesi” yaptı. Bugün partisinin yetkili kurullarına danıştıktan sonra yeni asgari ücret rakamını açıklayacak

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın 2023 yılı asgari ücret  çıtasını 9 bin liraya yükseltmesiyle başlayan kriz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “gece zirvesi” ile devam etti.

Erdoğan, bugün yeni asgari ücret rakamını açıklamadan önce Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’i Külliye’ye çağırdı. İkili zirve saatlerce sürdü. Asgari ücret rakamında Türk-İş Başkanı Atalay’ın istediği 9 bin liraya çıkıp çıkamayacaklarını görüştüler.

Dün gece neler yaşandı

İşçi ve işveren anlaşamayınca, asgari ücret konusunda devreye giren Erdoğan, dün grup toplantısında, asgari ücret rakamını bugün açıklayacağını söylemişti.

Daha sonra Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’i Külliye’ye çağırdı. Bakan Bilgin dün  son kez TÜRK-İŞ ve TİSK ile görüşüp Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verdi. Erdoğan ve Bilgin işçi ve işverenlerin isteklerini masaya yatırarak, yaklaşan seçimleri de göz önüne alarak son hesaplamaları yaptı.

Asgari ücrette neler yaşandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Toplantı yaptı. Bu ay 7 Aralık, 14 Aralık ve son olarak 20 Aralık’ta yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarından sonuç çıkmadı.

İşveren tarafı TİSK, 7 bin TL’den başladı pazarlığa. İşçi kesimi ise son olarak ‘9 bin TL’ dedi.TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Bizm resmi teklifimiz 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu masada olmayız” diyerek sinirli bir şekilde bakanlıktan ayrıldı

Neler değişecek

2023 yılı asgari ücretle beraber birçok şey yeniden hesaplanacak.

Sosyal güvenlik sisteminde prime esas kazanç alt, üst seviyeler, İdari para cezaları, işsizlik sigortasından ödenen en yüksek aylık, gelir testi sınırı, 65 yaş aylığı için gelir kriteri, gündelikçi için ödenen prim, bireysel emeklilik devlet katkısı tutarları da yeniden hesaplanacak.

Bugün Erdoğan tarafından açıklanacak 2023 yılı asgari ücret rakamı ile ilgili 5 ayrı tahmin yapılıyor.

Tahmin.     Net: 8.000.00  Brüt    9.412.00

Tahmin.     Net: 8.250.00  Brüt    9.706.00

Tahmin.      Net: 8.500.00     Brüt   10.000.00

Tahmin.     Net: 8.750.00     Brüt   10.294.00

Tahmin.     Net: 9.000.00  Brüt   10.588.00

Emin Varol/ANKARA

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir