Zeynep Casalini’nin şarkıları HPV farkındalığı için

Zeynep Casalini’nin şarkıları HPV farkındalığı için

Denizli Rotary Kulübü’nün hayata geçirdiği “Çocuklara Ücretsiz HPV Aşısı Uygulaması ve HPV Farkındalık” Projesi kapsamında Zeynep Casalini konseri düzenlendi.

Yoğun katılımın gerçekleştiği konserde Rotary ve Rotaract Kulüplerinin üyeleri ile Denizli İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve birçok dinleyici Sanatçı Zeynep Casalini’ye eşlik etti.

Denizli Rotary Kulübü Başkanı Sidar Anıl Özalp açılış konuşmasında geceye destek olan ve katılan herkese teşekkürlerini sunarken yürütmekte olan projeyi şu sözlerle özetledi:

‘’Serviks yani Rahim Ağzı Kanseri, HPV Virüsü sebebiyle oluşmakta ve Dünya’da meme kanserinden sonra ikinci sırada ölüm sebebi olan bir kanser çeşidi olarak görülmektedir.
Günümüzde ise her iki dakikada bir, Rahim Ağzı Kanserinden dolayı bir kadın yaşama veda etmektedir. Fakat Rahim Ağzı Kanseri, Dünya’da aşı ile önlenebilen tek kanser türü!
HPV ile mücadele konusunda uygulanan bir aşı mevcut, bu da HPV Aşısı fakat bu aşı maalesef ülkemizde hem ücretsiz olarak uygulanmıyor hem de oldukça pahalı.
HPV Aşısının ücretsiz olarak uygunlanmaması, pahalı olması ve tüm bunlarla birlikte, özellikle aşı yaptırma imkanı olan kişilerde dahi bu konu hakkında farkındalığın düşük olması bizleri düşündürdü.
Kendinden Önce Topluma Hizmet ilkesi ile hareket eden bizler bir yola çıktık ve öncelikle kız çocuklarına olmak üzere, bu aşıyı ücretsiz sağlamak ve en önemlisi de HPV konusunda Toplumsal Farkındalığı arttırmak adına bir proje başlattık.
Denizli Rotary Kulübü olarak yürütmekte olduğumuz projemiz ile ilimizde hekimlerle birlikte kitlelere HPV Bilgilendirme Toplantıları ve Eğitimler gerçekleştirmeyi, Belediyelerimiz ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortak çalışma yürüterek, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirtilen 9 – 12 yaş aralığındaki 200 kız çocuğuna 6 ay aralık ile toplam 2 doz uygulayarak kadın sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu proje ile gerçekleştirmek istenilen öncelikli hedef toplumun her kesiminde HPV farkındalığının oluşması.
Umarız bu aşı en kısa sürede Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz aşı programında yer alır ve toplumun her kesiminde HPV konusunda farkındalık tam anlamıyla tahsis edilerek Kadın Sağlığı konusunda büyük bir değişim gerçekleşmiş olur.’’

Başkan Özalp projeyi özetlediği sözlerinin ardından konser organizasyonunda emeği geçenlere şu sözlerle teşekkürlerini sunarak plaket takdimine geçti:

‘’Bugüne kadar koymuş olduğumuz taşların üzerine, bugün burada hep birlikte büyük bir dayanışma gösteriyor ve projemiz adına oldukça kıymetli bir katkı sağlıyoruz.
Bu gecenin planlamasını yaparken, Sevgili Zeynep Casalini’ye projemizden bahsettik ve kendisi de elini taşın altına koyarak seve seve bu gece burada olmayı kabul etti. Konser organizasyonumuzda desteklerini istediğimiz Sanayici ve İş İnsanları oldukça kıymetli katkılar sundular. Proje ve bu konserin organizasyonunda Denizli Rotary Kulübü Yönetim Kurulu ve Kulüp üyelerinin her biri özveri ve çaba ile dayanışma gösterdiler. Ve en önemlisi, projemizden bahsederek konsere davet ettiğimiz değerli dostlarımız da hiç düşünmeden bu akşam burada olmayı kabul ettiler. Projemizin ilk gününden itibaren, tüm geri dönüşler baştan sona oldukça kıymetli ve değerliydi.
Göstermiş olduğunuz dayanışma ve sunduğunuz katkılar için Denizli Rotary Kulübü adına herkese çok çok teşekkür ederim. Hepinize gönlünüzden geçen her şeyin gerçekleştiği, bütün olumsuzlukların geride kaldığı, umut, dayanışma ve sağlık dolu bir yıl diliyorum.’’

Proje, Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olan Ocak ayı içerisinde başlayacak HPV Bilgilendirme Seminerlerinin ardından aşılama için talep toplanması ve aşılama süreci ile birlikte devam edecek.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir