Kılıçdaroğlu, Bozkurt’ta güneş enerji santrali açtı

Kılıçdaroğlu, Bozkurt’ta güneş enerji santrali açtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bozkurt ilçesinde ilçe belediyesi tarafından yaptırılan güneş enerjisi santralinin açılışına katıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli programı kapsamında ilk olarak Çardak ve Bozkurt ilçelerinin muhtarlarıyla Bozkurt Belediyesi Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu daha sonra Bozkurt Belediyesi tarafından ilçedeki Baklan kuyucak Mahallesi yakınlarına kurulan güneş santralinin açılışını gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, çiftçilerin en fazla şikâyet ettiği konulardan birinin elektrik fiyatları olduğunu kaydetti. Sağlıklı ve düzenli bir yatırımla çiftçilere bedava elektriğin sağlanabileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, daha önce Şanlıurfa ziyaretinde de bu konuya değindiğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Şanlıurfalılara söyledim; dedim ki ‘Yerel yönetimlerde büyükşehir belediye başkanlığını bize verin, bütün çiftçilere, Şanlıurfalı çiftçilerin tamamına elektriği ücretsiz vereceğiz’. Mümkün mü? Mümkün. Planlı mı? Planlı. Hesabı yapıldı mı? Yapıldı. Daha sonra Erdoğan’ı da izlediniz. O da diyor ki elinden tutan mı var? Elimden tutan yok, engel çıkaranlar var ama herkes şunu bilsin Kılıçdaroğlu yani ‘Bay Kemal’ şikâyet etmez. Onun görevi bütün engelleri aşıp amaca ulaşmak.”

“Allah’ın güneşi bedava”

Yıllarca Maliye Bakanlığında hesap uzmanı olarak çalıştığını belirten Kılıçdaroğlu, “Plan nedir, program nedir, proje nedir, hesap nedir, kitap nedir, bütün bunları bilirim. Elektrik üretmek için doğal gaz alıyorsunuz, karşılığında dolar ödüyorsunuz. Akaryakıt alıyorsunuz, dolar ödüyorsunuz. Kömür alıyorsunuz, dolar ödüyorsunuz. Allah’ın güneşi bedava kardeşim. Dolar lobilerine, kömür lobilerine, akaryakıt lobilerine teslim olmuşlar ama hiç kimse şunu unutmasın, Kılıçdaroğlu kimseye teslim olmaz. Gideriz, elektriği üretiriz. Allah’ın güneşi bedava. Yaparız ve çiftçimize veririz” diye konuştu.

“Kırsalda çalışanların sigorta primini devlet ödeyecek”

İktidara geldiklerinde çiftçilerin daha çok kazanabileceği bir ortamı oluşturacaklarını belirten Kılıçdaroğlu: “Şimdi elektrikten başladık, göreceksiniz Allah nasip eder, sizlerin oylarıyla iktidar olduğumuzda göreceksiniz kırsalda çalışan genç çocukların ve kadınların sosyal güvenlik primini de devlet olarak biz ödeyeceğiz. Yani onlar çalışacaklar, onlar yeri zaman gelince de emekli olacaklar, göreceksiniz. Çiftçinin rahat ettiği, rahat tatil yaptığı, eğlendiği, ürününü aldığı, hasadını yaptığı, düğününü huzur içinde gerçekleştirdiği, tatilini yaptığı bir iklimi yaratacağız. Çiftçiyi küstürdüğümüz zaman hepimiz kaybederiz. Oysa Türkiye’nin kaybetmeye değil, kazanmaya ihtiyacı var” dedi.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında enerji politikaları diye bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Biz elektriği çiftçiye bedava vereceğiz derken oturup da akşam yatıp sabah kalkıp elektriği hadi bedava verelim diye bir cümle kurmak istemedik. Her şeyi çalışarak, her şeyi incesine, noktasına kadar çalışarak bunu hayata geçirdik” ifadelerinde bulundu.

“Üretmezsek, tükeniriz”

Kurdukları tesisten çiftçilerin çok düşük fiyatlara elektrik alacağını, halkın da bu sayede ucuz gıdaya erişim imkânına kavuşacağını söyleyen Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik ise; “bu gün bir tarih yazdığımızın bilincindeyiz. Düşünsenize; artan hayat pahalılığı, fahiş enerji fiyatları nedeniyle çiftçimiz ekip biçemez hale geldi. Yılda 3 ürün alan Hambat Ovasında ekilen alan her geçen gün azalmış, her geçen gün ekilen ürün sayısı 1’e düşmüş, neden? Girdi maliyetlerinin neredeyse yüzde 70’ine varan enerji maliyetleri yüzünden. Oysa çiftçimiz üretmek istiyor, çiftçimiz üretip para kazanmak istiyor, mutlu olmak istiyor ve ucuz gıdaya ulaşmak istiyor ama olmuyor. Neden? Burada çiftçi başına 70 bin lirayı bulan elektrik faturaları geliyor, oysa biz biliyoruz ki; üretmezsek, tükeniriz. Ben Hambat’ın geliniyim, Hambat’ın gelini hiç boş durur mu? Bu duruma hiç teslim olur mu? Olmadık tabii, hemen kolları sıvadık ve çözüm yolları aramaya başladık” şeklinde ifade etti. Kılıçdaroğlu, kurdele kesiminin ardından tesisi gezdi. Açılışın ardından buradan ayrılan Kılıçdaroğlu, Honaz ilçesine bağlı Kocabaş Mahallesi yakınlarında yol kenarında traktörleriyle kendisini bekleyen çiftçilerle sohbet etti.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir