İşletmelerde Dayanıklılık Projesi’nin  3’üncü eğitim programı Denizli’de yapıldı


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nca, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, ortaklığı, UPS Vakfı desteğiyle gerçekleştirilen ‘İşletmelerde Dayanıklılık Projesi’nin 3’üncü eğitim programı Denizli’de yapıldı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ortaklığı, UPS Vakfı desteğiyle gerçekleştirilen ‘İşletmelerde Dayanıklılık Projesi’ kapsamında 5 farklı ilde, TÜRKONFED bünyesinde yer alan federasyon ve üye derneklerine yönelik eğitimler düzenleniyor. ‘KOBİ’ler için Akıllı Stratejiler: Yapısal Olmayan Risklerin Yönetimi’ teması ve Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) ev sahipliğinde organize edilen toplantı, Denizli İhracatçılar Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya; GESİFED Başkanı ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, Denizli Genç İş İnsanları Derneği Başkanı ve GESİFED Başkan Yardımcısı Hakan Urhan, Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Nigar Hüyük, Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği (DENMERDER) Başkanı Mehmet Serter, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulkadir Uslu, AKUT  Denizli Temsilcisi Cengizhan Öztürk, AFAD İl Müdürü Ali Etiz, Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Mehmet Sarıgöl, Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Özlem Durdu Kabel ve davetliler katıldı. 

“Dayanıklı yapı insanları bir dereceye kadar korudu”

Eğitim programının açılışında konuşan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış; “Ülkemizin özellikle deprem kuşağında yer aldığı gerçeği ve depremlere karşı öncelikle depreme dayanıklı yapının önemi sürekli vurgulanıyordu. Ben 2000 yılından beri rahmetli Ahmet Mete Işıkara ile beraber Kandilli Rasathanesi’nde çalışıyorum. O yıldan itibaren özellikle yapısal olmayan unsurların, risklerin çok önemli olduğunu vurguluyorduk. Aslında bu panel ve bu proje benim yaklaşık 23 yıldır söylediğim şeylerin bir özeti. Son Gölyaka depremi de aslında yapısal olmayan unsurların, tehlikelerin ve risklerin azaltılmasının ne kadar önemli olduğunu açıkça gösterdi. Düzce depremi ve 1999 Kocaeli depremiyle ayıklanan Gölyaka’daki ve Düzce’deki çürük binalar sonrasında kentsel dönüşüm ve dayanıklı yapı insanları bir dereceye kadar korudu. Gölyaka depreminde bugün binlerce insanın yaralanması, milyarlarca liralık kaybın oluşması tamamen yapısal olmayan risklerin yönetilmemesinden ve insanların yanlış davranışından kaynaklanıyor” şeklinde ifade etti.

“İstanbul’da bir deprem daha bekleniyor”

TÜRKONFED ile GESİFED’den bahseden Denizli Genç İş İnsanları Derneği Başkanı ve GESİFED Başkan Yardımcısı Hakan Urhan, şunları aktardı: “İşletmelerimizin ve Türkiye’nin iş dünyasının önünde birçok risk bulunuyor. Bunlar her ülkenin içerisinde bulunmuş olduğu politik riskler olabilir, coğrafi riskler olabilir, finansal, ekonomik riskler olabilir. Bizim ülkemizin gerçeklerinden bir tanesi de deprem kuşağında yer alıyor olmasıdır. Bu proje, diğer afetlere de açık bir coğrafyada bulunmamızdan kaynaklı, işletmemizin bu riskleriyle ilgili bir farkındalık yaratmaya çalışan bir proje. Bizim bölgemiz de Denizli de deprem kuşağı içerisinde yer alıyor. Türkiye olarak birçok stratejik sektörümüzü ve stratejimizi İstanbul’da konumlandırmış bir ülkeyiz. İstanbul’da 1999 yılında yaşanan depremi hepimiz hatırlıyoruz. İstanbul’da belli bir vadede o büyüklükte bir deprem daha bekleniyor. Türkiye’nin bu risklerine karşı işletmelerini güçlendirmesi daha mukavim kılmasıyla ilgili farkındalık oluşturacak bir proje bu. Tabii ki bunu sadece deprem özelinde değerlendirmemek lazım. Aynı zamanda bizim işletmelerimizin içerisinde her zaman farklı doğal afetlere yönelik risklerimiz de söz konusu. Ben, fabrikamda iki kere yangın geçirmiş bir işletme sahibiyim.” 

“Denizli, tam bir deprem bölgesi”

Geçtiğimiz hafta sonunda Adana’da zirve gerçekleştirildiğini ifade eden GESİFED Başkanı ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, “Geçtiğimiz hafta sonunda Adana’da çok büyük bir zirve gerçekleştirildi. Türkiye’nin her tarafından iş insanları vardı. TÜRKONFED, sadece iş insanlarıyla alakalı değil; işin içinde sanayi ve iş dünyası federasyonu ile konfederasyonu olması münasebetiyle sadece ekonomi ve finansman anlamında düşünmüyor. Tabii ki onları etkileyen birçok faktör var. ‘Doğal afetler’ denilince, akla hemen depremler geliyor. Marmara depremi bunu gösterdi, yakın zamanda olan Düzce depremi bunu gösterdi. Dünyanın her yerinde oluyor. Denizli, tam bir deprem bölgesi. Bir de önümüzdeki dönemde dünyanın ‘Beka sorunu’ dediği çevre ve iklim krizleri gündemde. İşletmelerimiz de dayanıklı vaziyette olmalı ki ekonomiyi ve finansmanı döndürmeye devam ettirebilsin. Bu dayanıklılığında altyapılarında binaların düzgün yapılabilmesi, işletmelerimizin iyi bir şekilde yapılabilmesi, iş güvenliklerinin tam şekilde uygulanabilmesi çok önemli. Yapısal olan etkenler varken, yapısal olmayan etkenler de var. Bütün önlemleri almak için bu eğitimi hep birlikte düzenledik. Bu gün burada 70’e yakın iş insanı ve iş insanlarıyla beraber bu konularla alakalı yetkili arkadaşlarımızla birlikte izliyoruz” dedi.

“Denizli ve Türkiye açısından çok önemli bir etkinlik”

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ise şunları söyledi: “Denizli ve Türkiye açısından çok önemli bir etkinlik. Çünkü insanların can güvenliği ve mal güvenliğinin korunması ve insanımızın zarar görmemesi, can kayıplarının olmaması açısından verimli bir toplantı gerçekleşiyor. Burada sadece ev, iş yeri değil özellikle fabrikalarda da yüzlerce binlerce insanımız çalışıyor. Burada özellikle güvenlik tedbirlerinin, depreme dayanıklı binaların ve yine bina içerisinde bulunan ürünlerin depreme dayanıklı hale getirilmesi lazım ve bunlar son derece önemli. Bu tür konuları aslında sadece burada değil belki büyük işletmelerde de işlemek lazım. İşletmelerimizi bu konuyla ilgili yapısal anlamda düzeltmeleri gereken konular varsa düzeltmeleri gerekir. Bunları yaygınlaştırmamız lazım, toplumu duyarlı hale getirmemiz lazım. Deprem bir gerçek ve bunu önceden bilme gibi bir durumumuz yok. O yüzden önlem alabilecek unsurları hızlı ve güçlü bir şekilde yapmamız lazım. Basit konulardan insanların başına bir sürü olaylar geliyor, zarar görüyorlar ama o önlem ve tedbirleri alırsak o kazaya maruz kalmayabiliriz. O yüzden duyarlı davranmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir