Gagavuz Türkleri Çal’ı ziyaret etti

Gagavuz Türkleri Çal’ı ziyaret etti

Moldova’nın Türk asıllı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’nin 9 belediye başkanı, Çal’ı ziyaret etti. Ziyarette Tomay Belediyesi ile Çal Belediyesi kardeş kent protokolü yaptı.

Moldova’nın Türk asıllı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti’nin 9 belediye başkanı, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Eskin ile birlikte Çal’ı ziyaret etti. Ziyarete Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı ile Türk Ocakları Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok’ta heyette yer aldı.

Heyet, Çal ile ilgili bilgileri Belediye Başkanı Fethi Akcan’dan aldı. Gagavuzya Belediyeler Birliği Başkanı ve Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan, Başkan Akcan’ı ziyarette yaptığı açıklamada, “Moldova’da küçük bir ada da yaşar gibiyiz. Biz de Türk’üz. Gök oğuzlardanız. Artık Türkiye’den kopuk yaşamak istemiyoruz. Türküz, kardeşiz. Artık bütünleşmek istiyoruz. Çal Bölgesi’nde üzüm üretimi oldukça gelişmiş durumda. Üzüm üretiminde biz de söz sahibiyiz. Burada kardeşlerimizle kucaklaştık, ekonomik işbirliği yapmaya da hazırız. Çal’daki potansiyel yüksek. Dünyada söz sahibi olması gerekiyor. Türk halkı ile dilimiz aynı, geleneklerimiz bir. Sonuçta kardeşiz. Bundan sonra ilişkilerimiz daha sıcak olacak” diye konuştu.

Çal ile Tomay, kardeş kent oluyor

Tomay Belediye Başkanı Fiodor Topçu ile Başkan Fethi Akcan, ‘Kardeş Kent’ protokolünü imzaladı. Her iki belediyenin de meclisinde karar alındıktan sonra Çal ile Tomay kardeş kent olacak. Başkan Fethi Akcan, “Türk dünyasından kardeşlerimizle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık” dedi. Başkan Akcan, en kısa sürede Çal’dan bir heyetin Gagavuzya’ya gideceğini ve dostluğun perçinleneceğini söyleyerek, açıklamasına şöyle devam etti: “26 ülkeden belediye başkanları ile zaman zaman görüştük. Hiç bu kadar heyecanlanmadım. Karşımızda Moldovalı değil de, sanki Anadolu’nun her hangi bir köşesinde görev yapan belediye başkanları var gibi hissettim. Türk dünyasının bir gün bir araya gelip kocaman bir Türk Ailesi olacağına inanan bizler, Gagavuz Türkler’i ile ilişkilerimizi daha da arttırmak, kardeşliğimizi pekiştirmek istiyoruz.”

Çallı kadınların ürünlerini çok beğendiler

Belediye Başkanları, Çal Kadın Kooperatifi’ni de ziyaret etti. Burada, kooperatifin çalışmaları hakkında bilgi alan başkanlar, üreten ve ürettiğini Çal Garası markasıyla pazarlayan kadınların yaptığı çalışmanın takdire şayan olduğunu belirtip, Belediye Başkanı Akcan’ı kutladılar.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir