“Doğa kıyımına ‘Dur’ diyelim”

“Doğa kıyımına ‘Dur’ diyelim”

Babadağ İlçesi’nde iki farklı firma tarafından toplam bin dönümden fazla alanın mermer çıkarma ve maden arama alanı olarak belirlenmesi üzerine ilçe halkı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.

Babadağ ilçesinde birçok mahalleyi kapsayacak projede, bölgede mermer çıkarma ve maden arama çalışması yürütülmek isteniyor. Arama alanı olarak belirlenen alanda Babadağ’ın orman örtüsü, doğal su kaynakları, endemik bitkiler ve tescilli kekik balı üretimi olmasına rağmen raporda 1935 yılına ait bilgiler kullanılarak alan çorak bir bölgeymiş gibi gösterildi. Vatandaşlar ortak imzaya açılan dilekçeler ile ocak ve maden arama ruhsatlarının iptal edilmesi için başvuru yaptı. Yöre halkından belirlenen temsilciler ile vatandaşların avukatları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne dilekçelerini teslim etti. Konuya ilişkin açıklama yapan Avukat Ozan Orpak, “Babadağ İlçesi’nde yapılması planlanan mermer ocağına hem Mollahmetler Mahallesi sakinleri hem de Kelleci Mahallesi sakinleri tepki gösterdi. Mahalle sakinlerinin topladığı imzalar, Denizli Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne teslim edildi” dedi.

“Bu kıyıma ‘Dur’ diyelim”

Bu imzalarla hukuki sürecin resmî olarak başladığını belirten Avukat Orpak; “Yapılması planlanan mermer ocağı, Babadağ ve Tavas İlçesi’nin önemli orman bölgelerini ve su kaynaklarını etkiyecektir. Yine ruhsat verilmesi halinde Kelleci Şelalesi’nin kuruma ve yok olma olasılığı çok yüksektir. Bölge halkının ana geçim kaynağı olan endemik bitki türü işaretli olan Babadağ kekiği de ciddi anlamda mermer sevdasına feda edilecektir. Babadağ İlçemiz doğal güzelliğiyle, kekiğiyle, Denizli’yi besleyen su kaynaklarıyla cennettir. Lütfen bu kıyıma ‘Dur’ diyelim. Bu konu da şirketin de geri atacağını umut ediyoruz. Eğer aksi olursa hukuksal sürecimizi başlattık. Unutulmasın ki toprak bizim” diye konuştu.

“Mücadelemizi sürdüreceğiz” Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı ise “Babadağ’ımızın yayla turizmi, yeşili, doğası, su kaynakları, tabiatıyla ilgili yıllardır koruduğumuz doğal güzelliklerimizin talan edilmek istendiği ve bir kıyıma uğrayacağı bir süreçle karşı karşıyayız. Doğamıza sahip çıkmak için su kaynaklarımıza sahip çıkmak için orada yaşayan canlılara sahip çıkmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu topraklara biz sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmaz” şeklinde konuştu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir