DENTUROD 30’uncu yaşını kutladı

DENTUROD 30’uncu yaşını kutladı

Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği, 30’uncu yaşını Pamukkale’deki Richmond Otel’de düzenlenen etkinlikle kutladı. Ayrıca, dernek tarafından geleneksel olarak yapılan ‘Yaza Veda’ partisi gerçekleştirdi.

Turistik işletmeciler ve yatırımcılar arasında iş birliği sağlayarak tesislerin sorunlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla çözmek, turizme ilişkin özel sektör ve kamuyla olan ilişkileri koordine etmek amacıyla kurulan Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği, 30’uncu yaşını kutladı. 30’uncu yıl etkinlikler, Pamukkale’deki Richmond Otel’de düzenlendi. Ayrıca, dernek tarafından geleneksel olarak yapılan ‘Yaza Veda’ partisi yapıldı. Etkinlikte konuşan DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen; “DENTUROD’un 30’uncu yılını kutluyoruz. Bizler için çok önemli. Bu 30 yıl çok çabuk geçti ve bu günü yılbaşına yakın yaptık. Burada çalışan personellerimiz ve işyeri sahiplerimizle hep beraber olalım istedik. Hem yılbaşı karşılıyoruz. Turizmciler, iki yıl çok kötü zamanlar geçirdi. Bu yıl hazirandan sonra hızlanan bir turizm hareketi vardı. Gelecek yıldan da çok umutluyuz. Gelecek yıla daha iyi duygularla girmek için tüm arkadaşlarımızla beraber bu geceyi kutluyoruz” dedi.

“2023 yılı, çok umut vadediyor”

Bu yılın ilk altı ayının biraz sıkıntılı geçtiğini ifade eden Başkan Şen, şunları kaydetti: “Özellikle Rusya, Ukrayna krizi çıkınca, hakikaten ne yapacağımızı bilemedik. Nasıl bir sezon geçeceğini de bilemedik. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Dışişleri Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın çok koordineli çalışmasının sonucunda, beklentinin çok çok üstünde bir yabancı misafir ağırladık. İki yıl ülkelerinden bir yere çıkamayan yabancı misafirlerinde çok büyük talepleri oldu. Uçak seferleri olmuş olsaydı, daha fazla misafir ağırlayabilirdik. Şimdi bakıyoruz 2023 yılı, çok umut vadediyor. İlk aylardan itibaren doluluklar ve rezervasyonlar var. 2023 yılı eğer bir şey çıkmazsa, Türkiye için, tüm dünya için, turizm için iyi bir yıl olacak. Turizm bir pamuk ipliğine bağlı, en küçük olaydan etkilenebiliyoruz. İnşallah öyle bir olay olmaz. Hem Türkiye için hem dünya için 2023 güzel bir yıl olur. Bu konaklama vergisi ertelensin istiyorduk. İki yıl turizmciler ciddi anlamda bir zarar görmüştü, anca toparlıyorduk ama tabii devletinde kaynağa ihtiyacı var. Turizm de bu yıl iyi olunca, gelecek yılda iyi gözükünce; hükümet, yüzde 2 konaklama vergisini 1 Ocak’tan itibaren başlattı. Biz de üzerimize düşen neyse yerine getireceğiz. Yani konaklama vergisi önemli değil, yeter ki iş olsun, herkes mutlu olsun.”

“Denizli’nin Türk turizminde çok büyük yeri var”

Kutlama etkinliği için Ankara seyehatini ertelediğini ifade eden Colossae Thermal Otel ve Ramada Ankara Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Karamanlıoğlu; “Denizli’nin Türk turizminde çok büyük bir yeri var ama bunu kimse bilmiyor. Pamukkale’yi bilmeyen idareciler var ki bu çok üzücü bir olay. Biz bir pandemi geçirdik. Yöneticilerimizin iş adamalarının yanında olması lazım; onların dertlerini dinleyip onlara yardımcı olmaya çalışması gerekir. Devlete en büyük gelir, turizmden oluşuyor. İngilizler, pahalı olmasına rağmen Portekiz, Kanarya Adaları ve İspanya’yı tercih ediyorlar. Çünkü insanlar başına ne geleceğinden korkuyorlar. Bu da Türkiye’nin büyük bir kaybı. Oteller bacasız fabrikadır, bunun kıymetini bilemiyoruz. Bir ajans kuruldu, ona para veriyoruz; şimdi de konaklama vergisi ödeyeceğiz. Bunun turizme etkisi de olumsuz olacaktır. Mesela; pazar günü bizim havuz misafiri doluydu. Ben bu konaklama vergisini onlara rücu edeceğim. ‘Niye bu kadar fiyat arttı’ diye şaşıracaklar” şeklinde ifade etti.

“2 milyon hedefi hemen hemen tuttu”

DENTUROD’un 30’uncu yıl dönümünü kutlayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol; “Denizli’nin sanayi, ticaret, mermer, tekstil ve tarım şehri olduğu kadar aynı zamanda turizm şehri olduğunu da unutmamız lazım. Şuan Denizli’de özellikle son zamanlarda gelişen çok önemli çalışmalarımız var. Bütün kurumlar arasında gerek STK’lerin, gerek özel sektörün, gerekse kamu kuruluşlarının, Sayın Valimizin, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın liderliğinde gerçekten önemli bir senkronik yapı var. Bir ahenk ve uyum var. Bu uyum bütün kurumlara yansımış ve turizme de yansımış durumda. Şunu ifade etmeye çalışıyorum; 2022 biterken bütün olumsuzluklara rağmen, dünyadaki pandemi gibi negatif durumlara rağmen Denizlimizin ‘Pamukkale amiral gemisi’ önderliğinde turizmde 2 milyon hedefi hemen hemen tuttu. Çünkü artık son gün artık yılın son günlerine giriyoruz ve yılın istatistikleri gelecektir. Şuan 1 milyon 906 bin gibi bir rakam var” ifadelerini kullandı.

“İlimizi tanıtma yönünde programlarımız olacak”

2 milyon hedefini tutturacaklarını ifade eden Müdür Akyol, şunları kaydetti: “Turizm şehri olması, 2022’nin beklenen hedeflerinin tutturulması, bu senkronik yapının önemi çok büyük. Denizli’nin bütün enstrümanlarının canlı, heyecanlı olması ki en önemli etkenlerden bir tanesi DENTUROD. Çünkü senede iki defa yapılan bu sektörel buluşmanın önemli bir zemini ve zamanı. Hem bir yılı değerlendirmeye çalışıyoruz hem de 2023 yılıyla Cumhuriyetimizin 100. yılını karşılamanın heyecanı içerisindeyiz. İnşallah 100. yılımızda da turizm ve kültüre bakan yönüyle de ilimizi tanıtma yönünde de ciddi programlarımız olacak. Bakanlığımız turizm teşvik kanununda yapmış olduğu değişikliklerle birlikte artık ‘turizm işletme belgesi olan oteller’, ‘basit konaklama işletme belgesi olan oteller’, ‘gastronomi belgesi olan işletme ve restoranlar’ diye ifade edebiliriz. Bunlar turizmde önemli. DENTUROD’un önderliğinde yapılan bu buluşmaları önemsiyoruz. İnşallah ‘Bereketli olsun, hayırlı olsun’ diyoruz. Biz de Kültür Turizm İl Müdürlüğü olarak bugün arkadaşlarımızla buradayız. Gerek DENTUROD Başkanımızla, yönetim kurulu arkadaşlarımızla, gerek sektördeki bütün arkadaşlarımızla buluşup, bir yandan devlet görevlisi olarak da arada bir köprü vazifesini görmeye çalışıyoruz.”

“2022, kritik bir yıldı” Bu sene yaza veda partisini biraz geç yapmak zorunda kaldıklarını ifade eden Richmond Pamukkale Thermal Otel Genel Müdürü İsmail Aksoy, “Artık bu ‘Kışa Merhaba Partisi’ gibi oldu. Tüm turizm camiası burada buluşuyor, güzel anlamlı bir gece oluyor. Biz de mekanımızı yeni açtık. Şuan Richmond Otel’in teras katındayız. Burası çok güzel bir manzaraya sahip. 2022 yılı, gerçekten bizim için kritik bir yıldı. Çünkü pandemi sonrası turizmde çok büyük düşüşler olmuştu. 2022 yılını gerçekten çok çok iyi geçirdik, beklentilerimizin üstünde geçti. Pamukkale Bölgesi olarak yüzde 60’ların üzerinde bir doluluk elde ettik. Bu da gayet iyi bir doluluk. Tabii bizim esas hedefimiz; 2023. 2023 yılından çok umutluyuz. İnşallah bir daha pandemi gibi turizme olumsuz katkılar yapabilecek bir şeyle karşılaşmayız diye düşünüyorum. 2023 beklentilerimiz gerçekten çok daha yüksek ve inşallah 2022’nin daha üzerinde güzel bir yıl geçireceğiz” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir