Denizli Hatay’ın yaralarını sardı

Denizli Hatay’ın yaralarını sardı

Türkiye Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen iki büyük depremle sarsıldı. On binlerce yurttaş hayatın kaybetti. Felaketin ardından tüm ülke yaraları sarmak için seferber oldu. Denizli AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör’de depremin ardından bölgeye intikal edip depremzedelere temas etti.

Asrın felaketi olarak adlandırılan 11 ilimizde yıkım, can ve mal kaybına yol açan, duygusal olarak ise tüm ülkede derin yaralara sebep olan deprem felaketinin ardından, tüm ülke ve dünyanın dört bir yanından yardımlar bölgeye gitmeye başladı. Depremin hemen ardından bölgeye giden ve depremzedelere temas eden AK Parti Denizli İl Başkanı Yücel Güngör, DRT Denizli mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.

“YIKIM ÇOK BÜYÜK AMA DEVLET ORADAYDI”

Tarihte Türkiye’de ve Dünya’da böyle bir deprem yok, gerçekten asrın felaketi bu 11 il etkilendiği için bunu söyleyebiliriz diyen Başkan Güngör; “Rabbim orada vefat eden tüm afetzedelerimize Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun, orada kalan yaralılara da acil şifalar diliyorum. Deprem bölgesinden çıkıp hayatta kalma mücadelesi verip, şuan hayatını devam ettiren bütün kardeşlerimizle de; devletimiz milletimiz el ele, birlik beraberlikle inşallah bu işi hep beraber çözeceğiz. Buna inancımız tam. Tarihte Türkiye’de ve Dünya’da böyle bir deprem yok, gerçekten asrın felaketi bu 11 il etkilendiği için bunu söyleyebiliriz. Teşkilatımız bizi Hatay’a görevlendirdi, biz oralara gittiğimizde gördüğüm manzara yıkım olarak çok büyük ama bunun yanında da şunu açık ve net olarak ifade etmek isterim ki; devlet oradaydı, milletiyle beraberdi asker, polis, bekçi, jandarma, Afad personeli ve belediye personellerinin orada fedakârca çalışmalarına şahit olduğum için söylüyorum. Çünkü milletimizin büyüklüğünü orada ben bir kez daha gördüm, devletimizin büyüklüğünü bir kez daha gördüm ve hissettim orada, yani bu zor zamanlarda milletimizin kenetlendiğine bir kez daha şahit olduk” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE AYAĞA KALKTI VE TÜM ÜLKE TEK YÜREK OLDU”

Yaptığı açıklamada, tüm ülkenin tek yürek olduğunu, birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan İl Başkanı Güngör; “Allah bizleri böyle bir felaketle bir daha sınamasın ama böyle bir felaket olduğunda gerçekten millet olarak ne kadar özverili olduğumuzu gördük. Depremi sadece 11 ilde hissettik ama bunun etkileri Türkiye’de ki 81 ilde hissedildi, bunun acısı, bunun zorlukları hissedildi. Kendi ailemden de biliyorum, eşim ve çocuklarım da oradaki kardeşlerimize nasıl yardımcı olabiliriz, oradaki kardeşlerimizle ilgili nasıl bir çalışma yapabiliriz ki onların acısına bir nebze olsun ortak olabilelim diye düşünüyorlardı. Bütün Türkiye ayağa kalktı ve tüm ülke tek yürek oldu. Bizim oraya ziyaretimiz esnasında yolda binlerce TIR gördük, kimisi konteyner ev götürüyor, kimisi gıda götürüyor, kimisi giyecek. Yani öyle bir birlik beraberlik oluştu ki, oradaki kardeşlerimizin acısına bir an önce çözüm bulunsun diye bu yardımların hepsi gönüllülük esasına dayalı yapılan işler” ifadelerinde bulundu.

DENİZLİ YÖNETİMİ HATAY’DA

Denizli Valisi ve Belediye Başkanı’na teşekkür eden Güngör; “Denizli burada bence çok büyük fedakârlık yaptı, Vali Atik Hatay’da koordinatör vali olarak görevlendirildi, Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan orada sanki Denizli’ye hizmet ediyormuş gibi hiçbir ayrım yapmadan koşturdu, bizler de şahit olduk. AFAD’ın koordinesiyle yapılan çadır yerleştirilmesi ve mekânıyla ilgili çalışmaları iş makineleriyle tamamen Denizli Büyükşehir Belediyesi yürüttü. Çadırları kurarken orada aşevinin açılması ve üç öğün sıcak yemek verilmesi noktasında bizler çalışmalara şahit olduk. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’a da çok çok teşekkür ediyorum. Ben Osman Başkanımızın Denizli ve Hatay’ı hiç ayırmadan, sanki Denizli’de hizmet ediyormuş gibi, o heyecanını, o çalışkanlığını bir kez daha gördüm, kendisinden Allah razı olsun” şeklinde ifade etti.

“TEK YÜREK OLDUK, HEM TÜRKİYE, HEM DENİZLİ TEK YÜREK OLDU”

Denizli’nin tüm imkânlarıyla deprem bölgesinde teyakkuzda olduğunu ve tüm Milletvekillerinin farklı illerde görev yaptığını belirten Başkan Güngör; “Cahit Özkan vekilimiz, Şahin Tin vekilimiz, Nilgün Ök ve Ahmet Yıldız vekillerimiz de yine deprem bölgelerinde farklı şehirlerdeydi, kimisi Kahramanmaraş’ta kimisi Osmaniye’de, kimisi Adana’da farklı şehirlerde görevlendirildiler. Onlar da orada Koordinatör Vekil olarak çalışmalarına devam ediyorlar, onlara da çok teşekkür ediyorum. Denizli siyaseti ve STK’ları büyük başarıya imza atmıştır, hepsini saymak çok zor ama özellikle Sanayi Odası, Ticaret Odası, İhracatçılar birliği ve Esnaf Kefalet ve bütün başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Denizli olarak tüm sivil toplum örgütlerimiz yaraları sarma noktasında bir destan yazmıştır. Tek yürek olduk, hem Türkiye, hem Denizli tek yürek oldu. Bunun sonuçları da oradaki kardeşlerimize yardımlarımız ulaştığı andaki mutlulukları oluyor. Bizim bu noktada yapacağımız en güzel şey yaralarını sarmak olacaktır, bugüne kadar yaptık, bu günden sonra da yapmaya devam edeceğiz. Denizli’de ki tüm iş adamlarına da teşekkür ediyorum. Burada Sayın Valimizin başkanlığında yapılan AFAD koordinasyon toplantısına katıldık orada iş adamlarımız da ellerinden gelen tüm gayretle bu güne kadar yaptıkları yardımla yanlarında oldular. Biz Denizlililerin ne kadar hayırsever, yardımsever olduğunu biliyorduk, bir kere daha görmüş olduk. Buradan bütün Denizli’de ki iş insanlarına da yürekten teşekkür ediyorum. Bu zor günlerimizde de 11 ilimizde yaşayan vatandaşlarımıza o yardımsever ellerini bir kez daha uzattıkları için Denizlili olmakla, Denizli’de yaşamakla bir kez daha onur ve gurur duydum” dedi.

“BÖLGE YENİDEN İNŞA EDİLECEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden inşa ile ilgili gece gündüz çalıştığını belirten Başkan Güngör, “Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, o bölge gerçekten bu güne kadar yaşanmamış bir felaketi yaşadı. O bölge yaşadı ama bu acı bütün Türkiye’ye yansıdı. Bunun neticesinde de güçlü bir liderlik sergileyen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da daha deprem felaketinden hemen çok kısa süre sonra bölgeyi iki kez ziyaret etmesi de oradaki yaşayan kardeşlerimize bir moral kaynağı oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgenin yeniden inşasıyla da alakalı gece gündüz bakanlarımızla çalışmalarına devam ediyor. Cumhurbaşkanımız bir yıl içerisinde bu bölgedeki bütün yıkılan yerlerin yerine yenilerini inşa etmek üzere bir sözü var. Allah’ın izniyle, milletimizin de desteğiyle devletimiz bunun üstesinden gelecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız hakikaten bu güne kadar yaptığı bütün hizmetlerinin üzerine bu deprem felaketi yaşayan vatandaşlarımızın da ihtiyaçları olan yeni yaşam alanlarıyla da alakalı olarak inşallah önümüzdeki günlerde çalışmaların başlayacağını ifade etti. Oraların tekrar inşası sonrasında da milletimize bir sevinç kaynağı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

“BARDAĞIN SADECE BOŞ TARAFINA BAKMAKTA HOŞ DEĞİL”

Deprem bölgesinden sosyal medya aracılığıyla yapılan haberlere değinen Ak Parti İl Başkanı Yücel Güngör; “Rabbimin bunları bize bir daha yaşatmaması temennimiz ama şükürler olsun devletimizin orada güçlü olduğuna ve milletimizin de güçlü olduğuna ben gözlerimle şahitlik ettim. Tabii bazı olumsuz bakan gözler var, eksik arayan gözler var. Dünya’nın hiçbir yerinde dört dörtlük bir sistem olmadığı gibi bardağın sadece boş tarafına bakmakta hoş değil. Ben buradan bütün kamu görevlisi kardeşlerimize de çok teşekkür ediyorum, özellikle arama kurtarma çalışmalarına katılan, onlara lojistik destek veren, onların moral ve motivasyonuna katkı sağlayanlara çok teşekkür ediyorum. Rabbim hepimizin bu birliğini, beraberliğini ve kardeşliğini daim eylesin. Biz büyük bir milletiz bunu zaten zor zamanlarda hep ispat etmişizdir. Bu deprem felaketi de zor bir zamandır, bu zor zamanda da milletimiz gerçekten ferasetiyle ve yardımseverliğiyle, bir kez daha kendini ispat ettiğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde de en kısa sürede, orada yaraların sarıldığı ve devletimizin desteğiyle de orada yeni inşa edilecek olan şehirlerle de biz bunu hep birlikte atlatacağız. Devletimizin ve milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye ifade etti.

İL BAŞKANLIĞI 20’YE YAKIN TIR, YAKLAŞIK 15 TANE DE KAMYONET GÖNDERDİ

Denizli İl Başkanlığı olarak deprem alanına yapılan yardımlar hakkında konuşan Güngör; “Biz de bu noktada Ak Parti il başkanlığı olarak hem yönetim kurulu üyelerimizle birlikte, gerek maddi, gerekse ayni yardımlar noktasında da bu bölgeye 20’ye yakın TIR, yaklaşık 15 tane de kamyonet olmak üzere yardım yaptı arkadaşlarımız sağ olsun. Bunlar için de çok teşekkür ediyorum, il yönetimimizde yer alan, tüm iş insanlarına, çalışma arkadaşlarıma çok çok teşekkür ediyorum. O bölgeyi biz ziyaret ettikten sonra da bizim yönetimimizde yer alan 46 kişilik ekibimizle, ilçe başkanlarımızın da bulunduğu bir organizasyonda Hatay’ın Altınözü ilçesine bir ziyaret gerçekleştirdiler. Oradaki vatandaşlarımıza hem geçmiş olsun dileklerimizi ilettik hem de onların ihtiyaçları noktasında da genel bir değerlendirme gerçekleştirdik. İnşallah oradaki kardeşlerimizle bağımız devam edecek, biz de elimizden gelen tüm gayretimizi göstereceğiz. Özellikle şunu ifade etmek isterim, gençlik kollarımız yaklaşık 15 gündür oradalar, bu 15 günlük süre içerisinde de bizim gençlerimizin haklarını ödeyemeyiz” diye konuştu.

“SİYASET ÜSTÜ BİR BAKIŞ AÇISI SAHİBİYİZ”

Orada yardım seferberliğine katılan, oradaki depremzedelerin ihtiyaçları noktasında gönüllü olarak görev yapan Gençlik Kolları Başkanı Osman Nuri Nazlıer’e teşekkürlerini ileten Başkan Güngör; “Ekipler halinde değişimli olarak kardeşlerimize nasıl yardımcı olabiliriz diye böyle bir çalışmayı yaptıkları için de teşekkür ediyorum onlara, tabii aynı şekilde Kadın Kolları Başkanımız da aynı şekilde oradaki depremzedelerle ilgili çalışmalara dâhil oldular. Kadın Kolları Başkanımız Sayın Feride Kabadayılar’a da çok teşekkür ediyoruz. Onların da emekleri çok büyük, biz bunu yaparken de insani değerlerimizden dolayı yaptığımızı bir kere daha ifade etmek istiyorum. Çünkü böyle zor zamanlarda ve felaketlerin olduğu bir dönemde biz asla siyaset değil, siyaset üstü bir bakış açısı sahibiyiz ve ben böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın en fazla sinirlendiği konulardan bir tanesi de; milli birliğin ve beraberliğin en fazla ihtiyaç olduğu günlerde, milli birlik ve beraberliği bozucu konuşmalar yapan, sosyal medyadan yalan yanlış haberler yapan kişilerin olması. Cumhurbaşkanımız da yaptığı açıklamalarda sonuna kadar haklı. Biz birlik beraberlik ve kardeşlik demeye devam edeceğiz. Biz milletimizin ve devletimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu birlik ve beraberliği bozmak isteyenlere karşı olarak dimdik ayakta durmaya da devam edeceğiz. Bunların hepsi bir testtir, bir turnusol kâğıdı gibi düşünmek gerekir. Biz siyaseten hep bu güne kadar hem devletimizin hem milletimizin yanında yer aldık, yer almaya da devam edeceğiz, asla ve asla bu birliğimizi ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara hiçbir zaman meydanı boş bırakmayacağız. Bu milletin asıl sahipleri, milletini ve devletini seven, bayrağını seven kişilerdir, biz sevmeye devam edeceğiz. Genel olarak değerlendirmek gerekirse, farklı bir dünya görüşünde olsanız bile bu memleket hepimizin, Türkiye hepimizin. Türkiye’de yaşanan bir felaketin çözülmesi noktasında en güçlü olacak kesim de devletimizdir ve milletimizdir. Bizim ikisine de sahip çıkmamız lazım” ifadelerinde bulundu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir