Başkan Atlı, halkla birlikte mücadeleye girişti

Başkan Atlı, halkla birlikte mücadeleye girişti

İki farklı firma tarafından toplam bin dönümden fazla alanın mermer çıkarma ve maden arama alanı olarak belirlenmesi üzerine Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı öncülüğünde halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Arama alanı olarak belirlenen alanda Babadağ’ın orman örtüsü, doğal su kaynakları, endemik bitkiler ve tescilli kekik balı üretimi olmasına rağmen raporda 1935 yılına ait bilgiler kullanılarak alan çorak bir bölgeymiş gibi gösterildi. Mollaahmetler ve Kelleci Mahalleleri’nde Büyük Menderes İnisiyatifi’nin de destek verdiği halkı bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Vatandaşlar ortak imzaya açılan dilekçeler ile ocak ve maden arama ruhsatlarının iptal edilmesi için başvuruda bulunacak. Halk buluşmalarında ilçenin doğal güzelliklerine dikkat çeken Belediye Başkanı Ali Atlı, “Babadağımızın yayla turizmi, yeşili, doğası, su kaynakları, tabiatıyla ilgili yıllardır koruduğumuz doğal güzelliklerimizin talan edilmek istendiği ve bir kıyıma uğrayacağı bir süreçle karşı karşıyayız. Bugün itibariyle mahallelerimizde halkla buluşuyoruz. Bu konunun hassasiyetini bilgilendirmek için onlarla bir araya geliyoruz. Bin 259 hektarlık alanda maden arama için izin verilmiş. Bir diğeri mermer üretim firmasına maden arama ve mermer için izin verilmiş. Doğamıza sahip çıkmak için su kaynaklarımıza sahip çıkmak için orada yaşayan canlılara sahip çıkmak için mücadeleye başlıyoruz. Bunu hafife almayalım. Eylemse eylem yapalım, dava açmaksa dava açalım. Bu topraklara biz sahip çıkmazsak kimse sahip çıkmaz” sözleriyle ortak mücadeleye başladıklarını ifade etti.  

“Canlı yaşamı yok edilecek”

Büyük Menderes İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Çallıca da “Bin dönümlük alan ruhsatlandırılmış. Bu alanla ilgili doğal sit koruma alanı içerisinde kaldığı için 2 Ekim 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı, bu alanın statüsünü değiştirerek bu alanlarda madenciliğe açılması için karar çıkarmış Resmi Gazete’de. Bu bin dönümlük alanda maden faaliyetiyle toprağın yüzeyindeki canlı yaşamı yok edilecek” diye konuştu. Avukat H. Ozan Orpak ise “Belediye Başkanımız sağ olsun bu noktadaki duyarlılığıyla bize ulaştı. Biz bu taşın altına elimizi koyarız hep beraber. Biz bu taşın altına elimizi koyuyoruz. Burası bizim kendi toprağımız. Eğer sesimizi çıkarmazsak bir olmazsak topraklar gidiyor. Dosyadaki sıkıntı, dosya diyor ki ‘Buralarda ağaç yokmuş!’ Her yer ağaç! Burada diyor ki ‘su yok’, sizin suyunuz yokmuş. 1935’e göre yapılan raporlara dayanarak yapılan bir işletme talebi. Birileri zengin olacak işin özü. Baştan bu işi durdurmak için buradayız. Özellikle mermer ocağı girdikten sonra ne yazık ki çıkmıyorlar. Biz burada mermer ocağı istemiyoruz” sözleriyle rapordaki hataları dile getirdi.

“Maden aramalarına ‘Dur’ diyoruz”

Babadağlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) sosyal medya hesabından mesaj yayımladı. Paylaşımda “Yemyeşil doğası ve doğal güzellikleriyle bilinen Babadağ’ı korumak için maden aramalarına ‘Dur’ diyoruz! Mermer ocaklarında yapılan işlemler doğal kaynaklarımıza ve insan sağlığına zarar vermekte. Gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu hatırlatarak kararın durdurulmasını temenni ediyoruz” denildi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir